site
stats

Zgjidh një dietë e duhur, si dhe të përshtatshme të përgatitur për ju

Plani Programi Ushqimi është një mënyrë e fuqishme për të formësuar trupin e dikujt. Nuk ka asgjë tjetër fjala se një plan dietë nëse ju jam i etur për një sixpack mprehtë.

Për shkak se disa muskujve pretendimet këshilla indeve, 6 pack janë bërë në zonën e kuzhinës, 70% plan dietë është 30% ushtrim. Për këtë plan dietë luan një funksion thelbësor në krijimin e donin të bëheshin tuaj.

Sot ka modele të shumta ushqyese që dalin me parimet e tyre përkatëse. Për këtë, keni nevojë për të zgjidhur të cilën plani dietë është ideale për t’u përdorur përditshme si një mënyrë jetese të shëndetshme.

Lista e mëposhtme lloje të dietat që ju mund të referoheni për planet tuaja konsumojnë.

plan keto Ushqimi

Përfitimet-Keto-dietë

plan dietë keto (ketogenic) është një marrëveshje ushqyese me parimin e reduktimin e konsumit Carb dhe gjithashtu duke e zëvendësuar atë me yndyrë.

Duke aplikuar një plan dietë keto trupi me siguri do të përjetojnë një gjendje metabolike të quajtur ketosis. Kur ketosis ndodh, trupi është shumë efektive në shkrirja yndyrë (të drejtë në ketonet) dhe gjithashtu duke e bërë atë energji për detyrë.

Plani dietë keto mund të shkaktojë një reduktim të madh në nivelet e sheqerit në gjak dhe insulinës.

Edhe pse ajo është sugjeruar që të konsumojnë yndyrë, zgjedhja e burimeve të ushqimit duhet të vazhdojë të jetë selektiv.

Yndyrë në fjalë është yndyrna të shëndetshme dhe të ekuilibruar, të tilla si në mish të kuq, vezë, vaj ulliri, vaj peshku, yndyrë djathë, qumësht, dhe gjithashtu drithërat.

Plani Mayo Ushqimi

Plani Mayo Ushqimi është një plan dietë me origjinë nga Mayo Klinika Amerikë. Ky plan dietë është bërë me një përzierje të balancuar kalori për 13 ditë.

Parimi është që të konsumojnë ushqime të lartë në proteina, reduktuar në kalorive dhe të ulët në karbohidratet.

Në këtë plan dietë, nuk është një listë e plotë e ushqimeve që ju duhet të përputhen me të për 13 ditë, dhe ushqimi tipik është rafinuar me valë dhe gatim. Plani dietë mayo është përpunuar pa përdorur kripë.

Duke ulur konsumin e kripë pesha shpejt do të bjerë si rezultat i natyrës së kripës që lidh ujin.

Kur konsumi kripë është ulur, trupi me siguri nuk do të lidhin ujin dhe gjithashtu përmbajtjen e web e ujit në trup do të ulë. Ndikimi është se pesha është duke u poshtë.

Plani Mayo Ushqimi është e shkëlqyer për të bërë para se të konkurrencës, ku yndyrë dhe ujit gradë duhet të reduktohet.

Agjërimi përhershme

agjërimi periodik është një teknikë plan dietë nga agjërimit përhershme. Kjo teknikë vjen nga mësuesit Wing Chun në Hong Kong.

Në këtë plan dietë, ju mund të hani çdo lloj të ushqimit në kohën e caktuar. Megjithatë, kur bëri thirrje për të shpejtë, ju mund të hani vetëm ujë të thjeshtë dhe çaj.

Në vijim është faza koha në agjërim të përhershme;

  • Hani 8 orë, nuk hahet 16 orë.
  • Hani 6 orë, nuk hahet 18 orë.
  • Konsumojnë 4 orë, shpejt 20 orë.
  • Nuk hahet 1 ditë (të konsumojnë sa më shpejt, të tjerët të shpejtë).

plan dietë me agjërim përhershme është padyshim efikas për menaxhimin e peshës, por ajo nuk është e sigurtë për të bërë atë në të ardhmen.

Kalorive tepërta & kalori Mungesa

Kalorive tepërta & kalori mangësi

kalorive të tepërta = kalori në> kalorive jashtë

Mangësi kalori = kalori hyrjes <  kalorive jashtë

Në planin dietë, ka ditë-për-ditë termat kalori që duhet të plotësohen. deficit kalori është për të reduktuar / kufi ditë-për-ditë futje kalori me qëllim të humbjes së peshës.

Nëse ju normalisht kërkojnë 1800-2000 kalori në ditë, ju vetëm nevojë për rreth 1300-1600 kalori.

Duke bërë mungesa kalori, trupi në mënyrë indirekte do të prishen yndyrë të bëhet fuqia dhe humbje yndyrë zhvillohet.

Nëse mangësi kalori është për humbjen yndyrë, ajo është e ndryshme nga kalorive të tepërta.

Ndryshe nga deficiti kalori, kalorive të tepërta janë të destinuara për ata që dëshirojnë për të fituar peshë.

Në mënyrë tipike, kalorive të përditshme janë të përfshira rreth 200-500 kalori. Por në përdorimin e kalorive të tepërta, ju duhet të jetë i aftë në ruajtjen e lloj të ushqimit që ju të marrë në për të siguruar që trupi yndyrë nuk do të dalë.

Konsumi i marrëveshjeve të mëdha të proteinave të shëndetshme dhe gjithashtu peshëngritje është shumë i mirë në kalorive të tepërta në mënyrë që indet muskulare rrit në masë.

plan fleksibil dietë

plan fleksibil dietë

E fundit është një plan i adaptueshëm dietë ose atë që njihet si IIFYM (nëse ai i përshtatet macros tuaj).

planeve fleksibile dietë mund të mbani peshën tuaj deri për shkak të mjaftueshme konsum të përditshme kalori.

Ky plan dietë ju lejon të merrni në çdo lloj ushqimi, por me kushte që plotësojnë kërkesat macronutrient kërkuara nga trupi, jo më pak dhe të të them lamtumirë.

Macronutrient kërkon përmbajnë carbs, proteina të shëndetshme, dhe yndyrna.

Pikat e lehtë që ju duhet të dini në këtë plan dietë janë;

  • E di se çfarë janë kërkesat tuaja të përditshme kalori janë
  • Konsumojnë 10-20% më pak se kalorive tuaj të përditshme kërkon
  • Ndarja yndyrë, proteina të shëndetshme, dhe karbohidratet (me ujë të mjaftueshëm dhe gjithashtu ka nevojë për fibra)

Ndoshta ky plan dietë është pak më e vështirë për shkak të faktit që ju duhet për të llogaritur çdo kalori të ushqimit që konsumoni.

Për të llogaritur ditë-për-ditë kalorive, ju mund të shkarkoni dhe instaloni aplikacionin calculator në faqen zyrtare IIFYM.

Aktualisht që një është e drejtë për ju?

Çfarë-është-itJu duhet të njohin, humbje peshe dhe humbje yndyrë janë dy pika të ndryshme.

Në humbje peshe, ju vetëm të hedhë peshën tuaj, ndërsa në humbje yndyrë, niveli yndyrë në trupin tuaj po ashtu ul, duke gjeneruar humbje peshe.

Rrjedhimisht, në qoftë se qëllimi juaj është vetëm për të bjerë në peshë, ju mund të përdorni një OCD dietë e cila është menduar të jetë në gjendje për të pakta poshtë me shpejtësi.

Por në qoftë se objektivi juaj është për të eliminuar yndyrë paraqitur në pjesët e trupit, e përbërë nga stomakut për të parë sixpack, ju mund të miratojë një plan dietë keto.

Për ata prej jush që dëshirojnë për të marrë në fazën e konkurrentëve, dieta Mayo që mund të ju ndihmojë të reduktuar peshën nëpërmjet mbajtjen e ujit për shkak të mos hahet kripë.

Ajo gjithashtu mund të bëjë muskujt thata në maksimum kur pozicionuar.

Në ciklin ndërtimin e muskujve, ju mund të shfrytëzojë mangësi kalori dhe gjithashtu kalorive të tepërta.

Në rritje bulking se ju përdorni një llogaritje tepricë kalori, ku edhe më shumë kalori qenë në dispozicion në se kalorive jashtë.

Por me një shënim që ushqimi i konsumuar përfshin edhe më shumë proteina, jo yndyrë për të siguruar që në masë të indeve muskulare nuk nxit yndyrë trupit.

Ndërsa për të marrë edhe më shumë në masë të ligët (prerja) e muskujve, ju mund të përdorni mangësi kalori. Kjo erdhi sigurisht me nga peshëngritje.

E fundit është një plan i adaptueshëm dietë. Ky plan dietë miratohet normalisht nga zonjat që dëshirojnë peshës së tyre trupore që të jenë të përshtatshme.

Duke mbajtur një plan të shkëlqyer dietë, ky plan dietë është gjithashtu në gjendje për të ruajtur një trup të shëndetshëm dhe të ekuilibruar dhe jashtëzakonisht të bërë mirë afatgjatë.

Rebecca Milani

Rebecca Milani is a freelance author of fitness that aiding people to share knowledge on diet, training, and supplements for a much better life. With a life of writing and also years in the fitness occupation, She is an ideal combination of knowledge and the capacity to turn that expertise right into an interesting article for the reader's advantage.