site
stats

Udhëzues për dizajnimin mëngjes, drekë dhe darkë menutë gjatë keto Ushqimi

Keto apo planet Ketogenic dietë janë planet dietë që të aplikojnë një të ulët-karbohidrate dhe të lartë-yndyrë.

Disa hulumtime që mbështesin këtë teknikë thonë se ketogenic mund të ulet peshë më shpejt megjithatë ende të rritur të energjisë.

përparësi të tjera që mund të fituara me një keto përfshijnë shmangur kërcënimin e mellitus diabet, kancer, epilepsi, dhe gjithashtu Alzheimer. Pra, si ju mund të zhvillojnë një regjim dietë Ramazani përzgjedhje ushqim për çdo ditë?

Pasqyra zhvillohet një keto

Udhëzimet humbje pesheSiç është shpjeguar gjatë, model keto përqendrohet në ushqime që janë të larta në yndyrë dhe të reduktuar edhe në carbs dhe të lartë në yndyrë.

Nëse përdorimi normal yndyrë është i kufizuar në rreth 20-30% të kërkesave të ditë-për-ditë: ketogenic rekomandon futje yndyrë sa më shumë që 60-70%.

Konsumi i ushqimit i burimeve të karbohidrateve është gjithashtu ulur shumë të konsiderueshme të vetëm 5% të ditë-për-ditë kërkesat në përgjithësi.

Përkundrazi, carbs janë shkëmbyer për ushqime të lartë proteinike për të përmbushur 20 për qind të kërkesave të trupit.

Extreme rënie karbohidrate e bën trupin të marrë në një fazë të quajtur ketosis.

Mungesa e marrjes karbohidrate bën trupi nuk gjenerojnë të sheqerit në gjak të mjaftueshëm për t’u djegur si fuqi. Si rezultat, trupi fillon të dëmtojë depozitat yndyrë si një burim rezervë të energjisë.

Ushqime që janë të penguar në keto

Ushqime që janë shmangur në dietë ketoMë poshtë është një listë e plotë e ushqimeve të lartë Carb që duhet të zvogëlohet ose eliminohet në Ketogenic:

 • ushqim të ëmbël: Soda, lëng frutash, smoothies, ëmbëlsira, gelato, e ëmbël
 • Kokrra ose miell: Produktet me bazë grurë, oriz, makarona, drithëra
 • Fruits: të gjitha frutat, përveç një pjese të vogël të frutave të tilla si luleshtrydhe
 • Peanuts ose bizele: Peas, fasulja, fasule
 • Perimet dhe gjithashtu Bulbs rrënjë: Patate, patate të këndshme, karrota
 • produktet me pak yndyrë apo dietat: Këto objekte shpesh përbëhen nga carbs të lartë
 • Disa flavorings ose sauces: Produktet përfshijnë marrëveshje të madhe të sheqerit dhe yndyrave të dëmshme
 • yndyrna të dëmshme: Kufizoni konsumin e vajrave veggie përpunuara, Mayo
 • alkool
 • Ushqim pa sheqer: Ka nivele të larta të sheqerit të fabrikuara, të cilat mund të ndikojnë në procedurën e ketone.

ushqime rekomanduar në keto

ushqime të rekomanduara në dietë ketoLista e mëposhtme llojet e ushqimeve të lartë-yndyrë janë sugjeruar për të marrë pjesë në menynë tuaj keto, konkretisht:

 • Mish: Red mish, biftek, mish derri, sallam, proshutë, pulave, dhe gjeldeti
 • peshk yndyror: salmon, ton, sardelet, skumbri dhe
 • vezë
 • Gjalpë dhe gjithashtu locion
 • djathë papërpunuara (çedër, dhi, locion, blu, apo mocarela)
 • Arra dhe gjithashtu fara: bajame, arra, fara Chia
 • Të shëndetshme dhe të balancuar të naftës: virgjër vaj shtesë vaj ulliri, vaj kokosit, vaj avokado
 • Avokado, luleshtrydhe
 • veggies të ulët-karbohidrate: Mjedisit-miqësore veggies, domate, qepë, speca
 • Erëza: Ju mund të përdorni kripë, piper dhe të komponentëve të ndryshëm të shëndetshme dhe të ekuilibruar dhe gjithashtu erëza
 • yndyrë të plotë kos, qumësht të plotë-yndyrë
 • 90% të errët çokollatë e shijshme

Stil A përzgjedhje ushqim dietë Ramazani për çdo ditë

Gjëja e rëndësishme për të mbajtur në mend në përgatitjen e një dietë menu plan Ramazani është departamenti në mes të carbs, proteina, dhe yndyrna: 75% yndyrë, 20% proteina, dhe 5% carbs.

Përveç kësaj, po ashtu, të shfrytëzojnë të cilat pasqyrë ushqim duhet të parandalohet dhe të cilat një është sugjeruar.

Në vijim është një opsion keto regjim dietë që ju mund të praktikoni në shtëpi.

menu 1

Mëngjesi : kafe e zezë pa krem, sheqer, sheqer diabetik, qumështit (mund të përfshihen me vaj kokosit ose gjalpë / margarinë, mund gjithashtu të “ëmbël” me xhenxhefil / kanellë / vanilje pluhur / çokollatë). Kjo menu vakt mëngjes përfshin 84 për qind yndyrë, 12 për qind proteina të shëndetshme, dhe edhe 2 për qind carbo.

Dreka : pjekur në skarë bust pulave me gjalpë ose gjalpë ose vaj ulliri, sezonin me hudhër, piper dhe kripë, dhe bimëve gjithashtu të ndryshme të tjera natyrore, sipas shijes. Nga kjo menu, ju merrni 69 për qind yndyrë, 30 për qind proteina të shëndetshme, dhe 1 për qind karbohidrate.

Darka : Arrangement viçi me domate, djathë integruar, locion, qepë pranverë, gjalpë. Ushqyesve që ju merrni nga darka janë 73 për qind yndyrë, 23 për qind proteina, si dhe 3 për qind carbs.

menu 2

Mëngjesi : Milkshake ose smoothies ose të plotë-yndyrë qumështi

Dreka : sallatë perimesh janë shtuar me një çift të pjesëve të karkaleca ose peshk, vaj ulliri, lëng limoni, gjethe nenexhik, speca, farat e susamit dhe djathë

Darka : sallatë Flak plus sende të mishit, selino, speca, domate, dhe djathë

Snacks : Avocados, mollë, dhe një grusht arra

menu 3

Vakt mëngjes : mish të lartë-yndyrë si viçi ose dhi, shtoni vezë, domate, speca, selino dhe karrota

Dreka : sallatë Flak, lëng limoni përdorimit, gjethe nenexhik, bajame, farat e susamit, marule, kërpudha me vaj ulliri (mund të shtohet pjesët e gjoks pule ose karkaleca dhe një shpërndajnë e djathë)

Darka : Sea peshk, asparagus, selino, flavors, shallots, hudhër, leeks, djathë, marule, speca, dhe brokoli

Treat : Një grusht arra dhe gjithashtu luleshtrydhe

Mbani në mend, ju mund të krijojë menu tuaj personal Ramazani duke i qëndruar besnik parimit të 75% yndyrë, 20% proteina të shëndetshme, si dhe 5% carbs.

Rebecca Milani

Rebecca Milani is a freelance author of fitness that aiding people to share knowledge on diet, training, and supplements for a much better life. With a life of writing and also years in the fitness occupation, She is an ideal combination of knowledge and the capacity to turn that expertise right into an interesting article for the reader's advantage.