site
stats

Është Whey Protein shëndetshëm?

Që nuk e njeh këtë lloj shtojce? Proteina hirrë.

Proteina Whey është vetëm një nga një prej më të shquar aktivitete sportive shtesa në planet.

Duke filluar nga atletët profesionistë për dieters gjithashtu e di këtë shtesë. Gjithkush vlerëson avantazhet. Disa individë përdorin proteina hirrë për të marrë inde muskulare.

Të tjerë varet nga ajo për të parandaluar dëshirat, si dhe rënie në peshë. Kur kombinohet me stërvitje, kjo shtojcë mund të ndihmojnë të vijnë të jetë e fortë, të zbehta si dhe montues.

Pastaj, vetëm sa proteina pluhur keni nevojë?

Krijimi i juaj Ideal Whey Protein Konsumi

Kërkesat shëndetshme proteina ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme nga një person në një më shumë. Shëndeti dhe Wellness specialistë zakonisht këshillojnë një konsum ditë-për-ditë e 0.8 gram proteina për kilogram të peshës trupore.

Sipas Harvard Medical School, kjo është vetëm shuma minimale e nevojshme për të individëve të shëndetshëm.

Të shumë më aktive ju jeni, aq më i lartë konsum tuaj proteina.

Përveç kësaj, ka nevojë për proteina rritur me moshën.

Siç është raportuar nga Shtetet dietist sotme, moms dhe baballarët kanë nevojë për sasi të mëdha të proteinave për të ndaluar humbjen e muskujve indeve dhe për të mbajtur në masë të muskujve.

Ekspertët sugjerojnë ushqyese individë të moshuar mbi moshën 65 vjeç për të konsumuar të paktën 1 gram proteina të shëndetshme për kg të peshës trupore çdo ditë.

Kur është fjala për atletët dhe individëve fizikisht aktivë, ata kërkojnë më shumë proteina në regjim të tyre dietë.

Këto ushqyesve të ndihmuar të mbajtur muskujt, të rritur qëndrueshmëri e përgjithshme dhe gjithashtu mbështetjen e çlodhje post-stërvitje.

Ajo gjithashtu ndihmon dieters të ndaluar humbjen e mases muskulore. Nuk është e pazakontë për atletët profesionistë të konsumojnë 2 gram proteina të shëndetshme apo më shumë për kg të peshës trupore të përditshme.

Pra, nuk ka një formulë një-size për të gjithë në përcaktimin e konsumit të shëndetshme proteina. Çfarëdo që vjen poshtë për qëllimet palestër çdo individi dhe gjithashtu qëllimet.

Ju mund të zgjidhni për të marrë këtë të përditshme të plotësuar apo çdo disa ditë.

Si një shembull, nëse ju jeni në një kalori të ulët apo dietë të ulët-karbohidrate, kjo ka kuptim për të rritur futje të shëndetshme proteina.

Nëse ajo vjen nga ushqimi apo proteina pluhur, këto ushqyesve siguri do të bëjë të plotë më të gjatë, si dhe të rrisë çmimin tuaj metabolike.

Është Whey Protein shëndetshëm?

Përfitimet Wellness e hirrë pluhur proteinave janë mbështetur nga hulumtimet shkencore.

Kur integruar me stërvitje, kjo shtojcë mund të ndihmojë rritjen e muskujve dimension masive, si dhe forcën, të reduktuar yndyrë trupit dhe rritet trupore make-up.

Kjo është arsyeja pse nutritionists sugjerojnë proteina hirrë për të djegur dhjamin.

Shëndetshëm pije pluhur proteina, sidomos ato të përbërë nga hirrë, mund të mposhtur dëshirat dhe yearnings duke zgjeruar ngopje.

Në fakt, hirrë është shumë më efektive në menaxhimin e urisë se soje, kazeinë, dhe vezë.

Përveç kësaj, ajo ndihmon në reduktimin e nivelit të glukozës në gjak, zvogëlon teper e stomakut, si dhe shmang spikes insulinë.

Kjo do të thotë se Whey pluhur Proteina është pa rrezik, jo vetëm ende shtesë e dobishme për diabetikët.

Saktësisht se si të përdorin Whey Protein në mënyrë të sigurtë, si dhe të shëndetshme

Sipas një studimi të publikuar në Sports Medicine, koha më e mirë për të ngrënë proteina hirrë dëshiron një sesion trajnimi.

Duke bërë këtë, ju me siguri do të mblidhte më shpejt se duke punuar jashtë dhe gjithashtu ndalimin e dhimbjeve të muskujve.

Kur është fjala për shëndetin themelore, mos hezitoni të konsumojnë këtë pije në çdo moment të ditës.

Kjo shtojcë mund të zëvendësojë ditë-për-ditë snacks dhe gjithashtu të bëjë që ju të plotë në mes të pjatave.

Zgjidhni një formulë të cilësisë së lartë, pa sheqer të shtuar dhe kimikateve të tjera të tilla si natyrore pluhur proteina hirrë, hirrë të izoluar si hirrë hydrolize.

Çdo gjë e vogël është një përzgjedhje të shkëlqyer. Inspect tags, si dhe vlera ushqyese.

Rebecca Milani

Rebecca Milani is a freelance author of fitness that aiding people to share knowledge on diet, training, and supplements for a much better life. With a life of writing and also years in the fitness occupation, She is an ideal combination of knowledge and the capacity to turn that expertise right into an interesting article for the reader's advantage.