site
stats

A është pa rrezik për të reduktuar peshën me regjim dietë ketogenic?

Duke pasur parasysh se të kuptuarit publik të Wellness është rritur, plane gjithnjë e më shumë diete apo atë që ne e quajmë planet dietë për të treguar deri.

Ndër tendencat në ditët e sotme është plani ketogenic dietë.

regjim ketogenic dietë është një përbërje ushqyese që i përmbahet parimit të Carb të ulët, proteina të mesme të shëndetshme, dhe gjithashtu yndyrë të lartë. Në kundërshtim me idenë e përgjithshme të planit dietë që në fakt qëndron i qartë i përdorimit yndyrë.

Në këtë dietë, të gjitha ushqimet karbohidrate janë shpesh të qëndruar të qartë që ata shkaktojnë glukozë të lartë në gjak për të siguruar se kalorive të përditshme e fituara janë 70-75% yndyrë, 20% proteina, 5% Carb.

Pse regjimi ketogenic dietë të lejojë përdorimin e sasi të lartë të yndyrës?

Në përgjithësi, trupi i njeriut përdor 2 lloje të gazit për të krijuar energji, veçanërisht sheqerit (sheqer) dhe ketones (yndyrë).

Për sa kohë që furnizimi glukoza është ende atje, yndyrë me siguri do të ruhen si lëndë djegëse librit. Nëse glukoza ka shkuar në fakt jashtë, atëherë trupi djeg dhjamin në energji.

Ky problem është quajtur edhe ketosis. Efekti është se yndyrë në trup me siguri do të dalë jashtë në mënyrë pesha e juaj me siguri do të zbresin me shpejtësi. Veçanërisht në qoftë se ju ndihmojë me një OCD apo program përsëritur agjërimit.

Ushqimi në Ketogenic Ushqimi

keto-dietë-food

Ushqimi i lejuar:

  • proteina të shëndetshme dhe gjithashtu (ullinj vaj kokosit, kakao yndyrë,) yndyrë përmbajnë ushqime të tilla si viçi, deleje, ur, duck, peshk, vezë, djathë dhe të gjitha-natyrore yndyrna.
  • Veggies mund të hahet në sasi të vogël për kërkesat fibra, të tilla si veggies mjedisit të favorshëm, kastravec, dhe kërpudha.
  • Frutat janë ngrënë minimale, mund të jetë nga avocados dhe coconuts.
  • Për pije, ju mund të hani kafe, çaj, dhe gjithashtu ujë.
  • Disa lloje të fasule dhe gjithashtu xhelatinë mund të merret në si trajton.

Ushqime të qëndrojnë të qartë të:

  • Qëndro i qartë i të gjitha llojet e oriz, grurë, sheqer, ushqime niseshte dhe gjithashtu niseshte (patate, misër, Cassava).
  • Qëndro i qartë i frutave të ëmbël si banane, pineapples, mangoes, dhe kështu me radhë
  • . Qëndro i qartë i paketimit pije që ato përmbajnë sheqer të vërtetë të lartë dhe agjentët gjithashtu ëmbëlsuese shtesë.

Pas kuptuar se çfarë regjimi ketogenic dietë është, le të shohim në përfitimet e mëposhtme dhe efektet negative gjithashtu:

Avantazhet e planit Ketogenic Ushqimi

Përfitimet-Keto-dietë

Përfitimet Wellness e disa problemeve të sëmundjes

nivelet e reduktuara glukozës në trup, në thelb të japë një ndikim të madh në trup, veçanërisht për disa kushte kusht.

dietat Ketogenic kanë qenë në fakt treguar për të ulur konfiskimet në individët me epilepsi, nivele të ulëta HbA1c në njerëzit me lloj 2 diabet çështje, të ndihmojnë ruajtjen e gjendjes së sigurisë mendje për individët me sëmundje bipolare, dhe uljen e kolesterolit në individë të trashë.

Humbur peshë të shpejtë

Me procesin ketosis që zhvillohet në trup, yndyrë e cila është një sfidë në uljen e peshës me siguri do të digjen si energji, kështu që pesha do të zbrit me të shpejtë.

Ulja e kërcënimin e sëmundjeve kardiovaskulare

Plani dietë keto që është drejtuar duke marrë në yndyra të shëndetshme është më e mundshme për të ulur rrezikun e vuajnë nga sëmundje të zemrës dhe presionit të lartë të gjakut.

Kjo rezulton nga gradë reduktuar insulinë për të siguruar që prodhimi i kolesterolit në trup gjithashtu ul.

Nuk ka nevojë për numërimin e kalorive dhe gjithashtu nuk kanë nevojë për të vërtetë të ndiheni të uritur

Në dietë ketogenic, ne nuk kemi nevojë për të llogaritur sasinë e kalorive janë ngrënë në baza ditore.

Kjo dietë po ashtu nuk do të bëjnë të ndiheni të uritur duke kufizuar sasinë e ushqimit, por vetëm na kërkon për të rregulluar atë që mund të hahet dhe duhet të qëndroi qartë.

Kontrollit gradë glukozës në gjak

Konsumojnë sasi të vogla të karbohidrateve mund të ju ndihmojë të menaxhuar gradë të nivelit të sheqerit në gjak, si pasojë zvogëlimin rrezikun e diabetit mellitus.

efektet negative të Ketogenic Ushqimi

efekte anësore-keto-dietë

Shenjat dhe simptomat e lodhjes, migraines dhe gjithashtu dhimbje të muskujve

Në ditët e para në një plan dietë ketogenic, trupi me siguri do të të vërtetë të ndjehen të dobët, migraines dhe dhimbje në disa komponentë të masë të muskujve.

Kjo është për shkak të ndryshimit e trupit për uljen e burimit kryesor të energjisë, veçanërisht carbs. Kjo gjendje mund të patjetër të ndërpresë detyrat tuaja.

hypoglycemia

rënie radikale në nivele të insulinës mund të shkaktojë trupin të përjetojnë hypoglycemia, një çrregullim shëndetësor, kur niveli i sheqerit në gjak është nën kufizime të rregullta.

Hypoglycemia mund të bëjnë të vështirë për ju që të përqendrohen, lodhje, norma e pazakontë të zemrës, kushtet e gjumit, dhe gjithashtu stresin dhe sindromi i ankthit.

Përkeqësohet sëmundje e veshkave

Ushqime ngrënë në regjim dietë ketogenic mund të bëjë veshkat punojnë më shumë. Për ata prej jush që kanë një histori të kësaj gjendje, është e rekomandueshme të mos e bëjë atë.

acid dispepsi

rregullime drastike në regjim dietë mund të shkaktojë kushte të ndihmon tretjen e ushqimit. Midis tyre është lëvizjeve të parregullta zorrë. Kjo rezulton nga konsumi i veggies në sasi të vogla dhe të konsumit minimale frutash.

ketoacidosis

ketoacidosis diabetik është një problem i pasigurt kur gradë e ketoneve në gjak janë shumë të larta dhe të bëjë rënien e pH të gjakut (acid). Nëse e majta i pakontrolluar, ky problem mund të shkaktojnë gjendje kome deri në vdekje. Individët që janë më në rrezik të krijimit ketoacidozë diabetik janë diabetikët.

Faull-nuhatje frymë

Efektet më të zakonshme negative misbehaves frymë. Kjo është shkaktuar nga aceton përbërë, i cili është një material në llojin e ketone e cila është gjithashtu një rezultat i metabolizmit yndyrë.

Rebecca Milani

Rebecca Milani is a freelance author of fitness that aiding people to share knowledge on diet, training, and supplements for a much better life. With a life of writing and also years in the fitness occupation, She is an ideal combination of knowledge and the capacity to turn that expertise right into an interesting article for the reader's advantage.