site
stats

8 hapat e përgatitjes për fillestar para pas dietë Ramazani

Plani dietë keto që merr në ushqime të lartë në proteina të shëndetshme dhe yndyrë, megjithatë, reduktohet në karbohidratet është ende popullor pavarësisht që shumë mosmarrëveshje.

Shumë newbies që synojnë të ndjekin, sepse disa deklarata thonë se mund të bjerë në peshë menjëherë.

Nëse keni ndërmend të përjetojnë, ajo është e madhe që nga dietë, duke përfshirë regjim dietë, është zgjedhja individuale e një personi.

Megjithatë, nëse ju hezitoni të ushqimeve yndyrore, ose nuk janë të përgatitur për të minimizuar në mënyrë drastike futje Carb, ajo mund të jetë e vështirë për ju për të vënë në një regjim dietë keto.

Nga fillimit është e rëndësishme për të kuptuar, mundësia e ndryshuar mënyrën që ju konsumoni në thelb nga rruga që ju hani tani (ushqimi i zakonshëm Indonezisht që i pëlqen për të marrë në carbs të lartë dhe ushqime të rafinuar gjithashtu), mund të krijojë planin dietë të bien të shkurtër në mes të rrugës .

Megjithatë shumë newbies ende dëshirojnë të bëjnë të pamundurën një plan dietë keto, e cila vë trupin tuaj në një gjendje ketosis.

Kjo është vetëm ajo që ndodh kur karbohidrate trupit tuaj djegur kaloni switches për humbjen yndyrë, ndryshimet që mund të shkaktojnë ulje të shpejtë në peshë, dhe kanë qenë edhe “duartrokitën” efektivisht kontrollin lloji 1 dhe 2 çështjet diabetik.

Nëse ju ende ndërmend të bëjnë të pamundurën, ai me siguri do të sillen, si një fillestar, në përputhje me 8 këshilla Përgatitja para respektimi i planit dietë keto kështu që ju nuk do të largohet nga puna në gjysmë të rrugës.

Përputhje me pointers përgatitore ndiqni dietën Keto për fillestar të përbërë nga ditë-për-ditë shëndetin dhe redaktor Wellness, Jessica Migala;

1. E di se çfarë ju do të hani dhe të parandalohet.

di-çfarë-ju-haniJu do të kufizojë në mënyrë drastike karbohidratet në këtë dietë. Filloni me në mes të 20 dhe 30 gram (g) të karbohidrateve në ditë, thotë dietës me bazë në New York City Kristen Mancinelli, RD, autor i Ketogenic Ushqimi: Një Strategji Scientific provuar të shpejtë, të shëndetshëm Pesha-humbje.

Përveç kësaj, shikoni për atë që ju të kuptoni se çfarë ushqime kryesisht kanë carbs, yndyrna dhe proteina të shëndetshme, kështu që ju mund të bëni zgjedhje të duhura.

Për shembull, jo vetëm bukë, makarona, patate të skuqura, ëmbëlsira, e ëmbël, dhe gjithashtu Gelato kanë carbs.

Nuts padyshim përmbajnë proteina të shëndetshme, por nuk ju njohin disa lloje të arra po ashtu përmbajnë carbs të lartë. Perimet dhe frutat po ashtu kanë karbohidratet.

Të vetmet ushqime që nuk përmbajnë karbohidratet janë të mishit (proteina të shëndetshme) dhe të pastër yndyrna, të tilla si gjalpë dhe gjithashtu vaj.

2. Analizo se sa larg ju pëlqen ushqime të yndyrshëm

analizuar-çfarë-ju-hani“Individët hezitoni yndyrë për shkak të faktit se ata janë informuar se ai do të eliminuar ato,” tha Mancinelli.

Për të përgatitur një dietë regjim të lartë-yndyrë (në një regjim dietë keto), e cila ishte në fillim me ankth, të fillojnë duke e bërë rregullime të vogla për atë që ju konsumojnë çdo ditë.

Rekomandimet MANCINELLI të vënë sendet mish viçi i grirë në sallatë gjethe sallatë. Ose përzierje sauteed brokoli në patate të skuqura.

Në vend se patate ose oriz me ushqim anësore, zgjidhni perime llokoçis-skuqur. Filloni përgatitjen e ushqimit me më shumë vaj.

Njohin se e vjetra rutinat plan dietë – si duke tymosur gjoksin pulave pa lëkurë e thjeshtë – nuk janë koncepti i dietë keto sepse ju me siguri nuk do të marrë yndyrë të mjaftueshme.

“Ngadalë fillojnë për lirimin e carbs, të ndryshuar atë me yndyrë. Nëse keni frikë nga yndyrë, dietë ketogenic nuk do të funksionojë në mënyrë efektive,” pohoi Mancinelli.

3. Përmirësimi i të kuptuarit dhe aftësitë për të përgatitur një regjim dietë keto.

përmirësimin e-juaj-dietëKanë një vështrim në faqet e internetit të ndryshme keto dhe Cookbooks për recetave bërë ushqime që janë në përputhje me konceptet e dietë keto.

Mancinelli sugjeron gjetjen e katër deri në pesë enët e ushqimit që ju pëlqen.

“Në këtë mënyrë, ne mund të shpejt të përgatisë shumë vetë ushqimin tonë, pa nevojën për të jenë të hutuar në lidhje me pyetur rreth.

Konfuzion mund të na bëjnë të kaloni në carbs.

4. kafe Përpjekje “mbajë uritur”.

kafe-dietëBërë nga përzierja vaj kokosit dhe gjalpë drejtë në kafe, kjo pije do të ndihmojë me dëshirat, së bashku me ofrimin e kohës për përgatitjen e ushqimit shtesë, Mancinelli sugjeron.

Vini re se vaj kokosit ka potencial për të dërguar LDL (yndyrë negative) dhe gjithashtu të rritur gradë kolesterolit.

Nëse keni ose janë në rrezik të lartë të zhvillimit të problemit të zemrës për shkak të një familje apo sfond individuale Wellness, ajo është shumë më mirë për të shmangur këtë. pije. Të jetë pa rrezik, pyesni profesionist mjekësor.

5. Flisni me familjen.

Talk relative e strategjisë suaj për të shkuar në një dietë keto.

Kjo është thelbësore për shkak të faktit se ju nuk mund të konsumojnë atë që ata hanë gjatë enët anëtarët e familjes.

Kështu, një i afërm me siguri nuk do të jetë i habitur në qoftë se ju nuk e konsumoni ose të përgatisin ushqimin e tyre shumë vetë në kuzhinë.

Ky plan dietë duhet të jetë vetëm afatshkurtër (tre deri në 6 muaj), kështu që mundësia e familjes parë ju konsumojnë ndryshe nuk do të jetë e habitshme.

Edhe në qoftë se ju merrni një koment ose shqetësim, ju mund të përgjigjet si Mancinelli rekomanduar, “Unë e kam shqyrtuar dhe bërë edhe prep punë për të bërë të sigurt se unë tashmë e kuptojnë se kjo është e sigurt, dhe unë me të vërtetë dëshironi të provoni atë.”

6. Përgatitja për ‘keto gripit’

keto-gripNëse keni ndërmend të ndiqni një dietë Ramazani, është thelbësore për të marrë të gatshme për efektet e kësaj diete të quajtur keto gripit.

Gripi keto është një term që përshkruan kohëzgjatjen pasi ju të filloni regjim tuaj dietë kur trupi juaj merr përdorur për të hedhur yndyrë për energji.

“Disa njerëz nuk kanë asnjë merak duke e mbajtur atë dhe gjithashtu të tjerët të duruar”, deklaroi Mancinelli.

Në javën e parë ose 10 ditë, ju mund të vërtetë të ndjehen jashtëzakonisht të fjetur në krah ose këmbë.

Trupi vërtetë ndjehet i dobët dhe pamja duket fuzzy. Mental Ju mund të bjerë për shkak të kësaj.

Prandaj, ju këshillojmë MANCINELLI për të qëndruar dhe pushuar në shtëpi.

Zvogëluar intensitetin e stërvitje deri deri sa ju ndjeheni i fortë edhe një herë dhe trupi ka përshtatur për të hedhur më shumë yndyrë se carbs për karburant.

7. Boost elektroliteve në trup.

Në ketosis, Mancinelli diskutuar, veshkat lirimin e më shumë ujë dhe elektrolite.

Për të siguruar që ju të merrni kripën dhe gjithashtu kalium trupi kërkon për të siguruar që funksioni i veshkave nuk është rrezikuar.

Për të rritur elektrolite, ju mund të shtoni kripë në pjatë tuaj, supë pije dhe gjithashtu të hani edhe më shumë veggies mjedisit të favorshëm.

8. Përgatitja e një strategjie, pasi plani dietë program është e plotë.

dietë-strategjiaRegjimi dietë keto nuk është një program afatgjatë dhe gjithashtu është projektuar për një afat të shkurtër.

Ndërsa Mancinelli tha se disa individë të zhvillohet një regjim dietë keto disa herë në vit për të ndryshuar praktikat e tyre të hahet.

Kur ju deri në fund planin dietë, nuk do të kthehet në dietë origjinale (oriz plus anësore enët).

Ju mund të derdhur përfitime shëndetësore dhe Wellness dhe rivendosjen peshë.

“Objektivi kryesor i një dietë Keto është për të devijuar dietën tuaj për një model të shëndetshme që minimizon konsumin e karbohidrateve dhe sheqer”, e përshkroi Mancinelli.

Kështu mendojnë saktësisht se çfarë ju do të bëni në lidhje me regjim tuaj dietë pas dietë keto është totale.

udhëzime MANCINELLI-së, e konsiderojnë këtë program (të cilat vetëm mund të kandidojë në afat të shkurtër), si një gur informimin për të përmirësuar Wellness tuaj afatgjatë.

Faleminderit për vizitën dietë Ramazani. Shpresoj se ju të jetë i suksesshëm dhe janë të gatshëm që të ketë rutinat më të shëndetshme të hahet.

Rebecca Milani

Rebecca Milani is a freelance author of fitness that aiding people to share knowledge on diet, training, and supplements for a much better life. With a life of writing and also years in the fitness occupation, She is an ideal combination of knowledge and the capacity to turn that expertise right into an interesting article for the reader's advantage.