site
stats

7 Efektet anësore të proteinave kazeinë dhe si për të shmangur atë

Kazeinë është lloj më të popullarizuara të plotësuar proteinave bashku me hirrë. Ajo ka veti të forta anti-catabolic banesore dhe komerciale që pengojnë pushim poshtë e mases muskulore.

Një përfitim i rëndësishëm i kazeinë është tretje e saj të gjatë të ushqimit, e cila shkakton trupin të jetë i pajisur me doza adekuate të aminoacideve për disa orë, e cila është e nevojshme për rritjen e indeve muskulare.

Kazeinë është proteina më thelbësore të shëndetshme në milk– ajo është mbi 3/4 e të gjitha aminoacidet e përbërë nga në të. Kazeinë fituar duke bërë këtë është një artikull krejtësisht të gjitha-natyrore.

Përfitimet e shfrytëzuar atë në radhë të parë do të mund të ushtrohet nga goers palestër që dëshirojnë të furnizimit në masë të tyre e muskujve me furnizim të vazhdueshëm proteina, veçanërisht gjatë natës dhe në mes të ushtrimeve.

7 efektet anësore të proteinës kazeinë

Kazeinë është një top-vallëzuese proteina qumështi që është zhytur ngadalë dhe zakonisht merret si një shtojcë të shëndetshme proteina.

Kjo është një burim i plotë proteina, si proteina të tjera të kafshëve, duke nënkuptuar ai ofron të gjitha aminoacidet e rëndësishme trupi juaj ka nevojë për rritjen dhe shërbim riparimi.

Si rezultat i kazeinë e lirë e laktozës, një marrëveshje e madhe më shumë individë kanë aftësinë për të ngrënë atë se ata janë produktet e qumështit të tjera burime të proteinave.

Megjithatë, disa studimi në fakt ka treguar se ky lloj i proteinave ka fshehur rreziqet. Këtu 7 efektet anësore të kazeinë proteinave të shëndetshme:

1. Kushtet e veshkave

Kazeinë është e njohur për të krijuar dëmtime në veshka. Individët me veshkat shëndetshme dhe të ekuilibruar të ketë dritën e gjelbër për të ngrënë kazeinë, por njerëzit me çrregullime ekzistuese të veshkave ose sëmundje siguri do të jetë përkeqësuar nga proteina.

Edhe pse nuk ka prova klinike për të mbështetur kërkesën, një grup i vogël i ekspertëve të shëndetit tregon se të hahet të larta të shëndetshme planet dietë proteina të integruar me shtesa të shëndetshme proteina (të tilla si proteina kazeinë) mund të ndikojë për keq funksion veshkave.

dëmtimi i mëlçisë 2.

Dikur mendohej se proteina të lartë regimens dietë të shkaktojë dëmtime të mëlçisë por kjo nuk është konfirmuar klinikisht.

Disa profesionistë të sugjerojnë se të hahet sasi të mëdha të proteinave të shëndetshme për zgjatje të zgjatur (dmth vjet) me siguri do të ketë një efekt anësor kazeinë në mëlçi.

Kjo është e bazuar në edhe më shumë stres duke u vendosur në të mëlçisë për të absorbuar sasi të larta të proteinave ekzistuese në shtojcave të tilla si proteina kazeinë.

Nëse kjo është, siç thuhet, një ndikim kumulativ pasi që ajo me siguri do të jetë ndoshta për të aplikuar për proteina kazeinë, pasi ajo ka qenë përdorur për një marrëveshje të madhe më të gjatë në krahasim me alternativat e saj hirrë bazuar. Prandaj, nuk ka ende asnjë provë definitive përveç koncepteve.

Këto koncepte janë ende të vlefshme nga raste të njerëzve, në fakt, duke përjetuar çështjet e mundshme.

Kjo është, për pasojë, të jetë plotësisht i sigurt dhe efektive për të plotësuar me kazeinë proteina të shëndetshme.

3. Alergjia

Arrij në të kazeinë gjithashtu përcakton off reaksione alergjike ndonjëherë. Trupi përcakton kazeinë si një trup të rrezikshme dhe gjithashtu lëshon histamine për të shpëtoj prej tij.

Të dy hirrë dhe gjithashtu proteina kazeinë shëndetshme zbuluar në qumësht mund të shkaktojë një alergji.

Megjithatë, kjo nuk duhet të ngatërrohet me intolerancë lactose. Disa shenja të alergjive për efekte anësore kazeinë janë koshere, skuqjen, fërshëllen, parehati të rënda, malabsorption ushqim, të vjella, dhe problemet të frymëmarrjes.

4. Çështjet e frymëmarrjes

Kazeinë është e trashë, i papërpunuar dhe gjithashtu bëri shpesh përdorimin e për të formuar ngjitës më të vështira të njohur për meshkuj. Kjo është gjithashtu një material të fortë mukusit-formimin.

Nuk është 300 për qind më shumë kazeinë në qumështin e lopës në krahasim me në qumështin e njeriut. Për shkak të kësaj sasie të lartë të kazeinë në regjim dietë, sistemi frymëmarrje e njeriut mund të vijnë për të bllokuar dhe të përflakur.

5. Problemet Acid dispepsi

Prona të qëndrueshme të banimit të efekteve anësore të kazeinë është ajo që mund në disa raste të jetë arsye e rëndësishme për dispepsi. Faktori që zgjat gjatë në sistem është se ai krijon rruaza të proteinave të shëndetshme sa më shpejt që ajo vjen në thirrjen me acide bark.

Kur barku yt mbetet vakant, ai është vend i vogël me një kapacitet të vogël. Me distension e bark, ai gjeneron edhe lëngjet më të stomakut të cilat janë vendimtare për tretje.

distension zgjatur e bark mund të krijojë bloating, aciditetit, apo edhe urth. Kazeinë intoleranca mund të shkaktojë dispepsi dhe gjithashtu agjitacion.

6. fytyre

Një studim tregon se proteina kazeinë promovon IGF-1 e prodhimit, në vend të hirrës stimulimin e prodhimit të insulinës.

Insulin-Si Rritjes Factor -1 (IGF-1) është një hormon i prodhuar në mëlçisë. Ajo është përgjegjëse për zhvillimin e ngritur e qelizave në trup, duke përfshirë edhe qelizat e lëkurës.

Hulumtimet kanë zbuluar në fakt që gradë më të larta të IGF-1 në gjak është e lidhur me dimension më të lartë pore dhe prodhimin më të lartë të naftës në lëkurë.

7. Cancer

Dr. T. Colin Campbell, shkrimtari i Studimit të Kinës, thotë se nëpërmjet studimeve të tij ai ka gjetur në të vërtetë efekt anësor kazeinë të jetë një nga më të përshtatshme qelizat e kancerit marketers gjithnjë gjetur më parë.

Që kazeinë thith aq ngadalë, substanca të gjitha-natyrore morfinë-si në kazeinë njohur si casomorphins, imitojnë narkotikëve në trup si ata marrin në gjak. Thjesht minuta pasi keni konsumuar një ushqim të qumështit me bazë, proteina kazeinë shëndetshëm fillon të dëmtojë poshtë.

Kjo liron casomorphins drogës-si, që të bashkangjisë në receptorët narkotik në tru dhe shkaktojnë varësi ekstreme të qumështit artikuj (pra faktorin ata mbajnë njerëzit të vijnë për të edhe më shumë).

Casomorphins të shkaktojë një përgjigje të tillë addicting se ata kanë qenë në krahasim me heroinë në drejtim të tyre rezistencë të shkaktojë varëshme ushqim dhe gjithashtu një gjendje të problemeve mendore.

Qëndro i qartë i mbi-konsumojnë proteina kazeinë

Që deklaroi Unë besoj se një situatë e fortë mund të bëhet që njerëzit të mund të përfitojnë nga kufizimit proteina të shëndetshme për të thjesht se çfarë janë kërkesat e trupit tuaj.

Nëse ju jeni një atlet profesional ose aparat gjimnastikor, ju do të kërkojë më shumë, por të hahet shumë proteina mund të dështojnë, si ju jeni picking efikasitetin fizike mbi Wellness afatgjatë dhe jetë të gjatë.

Një futje gati përshtatshëm proteina mund të jetë rreth një gjysmë gram të proteinave të shëndetshme për kile masë të ligët trupit. Atletët, pritur zonja, dhe njerëzit edhe më të vjetër të kërkojë rreth 25 për qind shtesë.

Ushqimi më shumë proteina se sa trupi juaj të vërtetë ka nevojë mund të nxisë një rrugë vendimtare biokimike quajtur objektivi gjitarëve i rapamicina (mTOR). Kjo rrugë luan një detyrë thelbësore në shumë lloje kanceresh.

Kur ju të reduktuar proteina të vetëm pikërisht ajo që kërkesat e trupit tuaj, mTOR vazhdon të pengohet, i cili ndihmon të pakësuar shanset tuaj për zhvillimin e kancerit.

Doza e rekomanduar prej kazeinë

Për shkak të thithjen afatgjatë të kazeinë, e cila është po ashtu në përqindje, kjo lëndë ushqyese nuk duhet të përdoret pas trajnimit. Trupi pasi që ka nevojë për sasi të mëdha të proteinave të përshtatshme kuptueshëm të shëndetshme për të menjëherë të kompensuar humbjet e shkaktuar nga përpjekjet intensive.

Për këtë qëllim, proteina hirrë të shëndetshme është i aftë të mirën. Është e rekomanduar që ju të konsumojnë kazeinë para të gjumit.

Nëse jeni duke kërkuar për të zhvilluar në masë të muskujve, ose poshtë pakta po ashtu mund të ndikojë kjo. Pesha juaj e trupit dhe gjithashtu në masë të muskujve mund të ketë një ndikim, si mund sex tuaj.

Gjatë natës, kur trupi nuk ka ushqim, muskujt janë dhënë shpesh me proteina të shëndetshme, e cila pengon procesin e shpërbërjes së tyre. Një herë tjetër të jetë e mundur që të përdorin kazeinë është koha në mes të ushtrimeve, kur ne nuk mund të konsumojnë një vakt të plotë.

Ata prishur kulturën e drejtë në 3 grupe:

  • atletët profesionistë dhe gjithashtu individët jashtëzakonisht energjike (1,5-2,2 g / kg),
  • Njerëzit përpjekur për të humbur peshë duke ruajtur në masë të indeve të muskujve (1,0-1,5 g / kg), dhe gjithashtu
  • njerëzit më pak aktive që nuk janë duke kërkuar për të transformuar përbërjen e trupit (0.8 g / kg dhe gjithashtu up).

përfundim

Kazeinë proteina është një shtesë e shkëlqyer proteina për njerëzit në kërkim për të zhvilluar indeve muskulore, të rritur rezistencë, ruajtjen e muskujve, ose të humbasin peshë.

Kazeinë nuk duhet të merret në nga një person që i pëlqen qumësht, si në shumë raste ky lloj i proteinave të shëndetshme mund të shkaktojnë reaksione alergjike. Masa e sigurisë duhet po ashtu të ofrohet për njerëzit që janë të ndjeshëm ndaj produkteve të qumështit dhe që vuajnë nga dispepsi acid vazhdueshme.

Në njerëz të shëndetshëm, futje e tepruar e kazeinë mund të shkaktojë një numër të rezultateve të padëshiruara si çrregullime gastrointestinale, bloating, siklet në stomak, liri e të brendshmet, nauze ose të vjella.

Kazeinë nuk duhet të hahet nga individët alergjike të qumështit, sepse në shumicën e rasteve ky lloj i proteinave mund të shkaktojnë reaksione alergjike. Masa parandaluese duhet gjithashtu të ofrohen për njerëzit që janë tepër i ndjeshëm për produktet e qumështit dhe gjithashtu që vuajnë nga dispepsi kronike.

Edhe në individë të shëndetshëm dhe të balancuar, konsumi i tepërt i kazeinë mund të shkaktojë një numër të efekteve anësore të tilla si problemet e tretjes, bloating, dhimbje barku, liri e barku, të vjella.

Në doza të rekomanduara, kërcënimi i anësor proteinave efektet kazeinë është zvogëluar.

Rebecca Milani

Rebecca Milani is a freelance author of fitness that aiding people to share knowledge on diet, training, and supplements for a much better life. With a life of writing and also years in the fitness occupation, She is an ideal combination of knowledge and the capacity to turn that expertise right into an interesting article for the reader's advantage.