site
stats

7 Несакани ефекти на казеин протеин и како да го избегнат

Казеинот е најпопуларниот вид на протеински додаток заедно со сурутка. Таа има солидна анти-catabolic станбени или комерцијални својства кои го попречуваат распаѓа на мускулната маса.

Важна придобивка на казеин е нејзината долга варењето на храната, која предизвикува телото да се обезбеди со соодветни дози на амино киселини за неколку часа, кои се потребни за раст на мускулното ткиво.

Казеинот е една од најважните здрави протеини во milk– тоа е повеќе од 3/4 од сите амино киселини се состои од во него. Казеин стекнати со тоа е сосема сите природни ставка.

Придобивките од користење на примарно може да се врши од страна на салата посетителите кои сакаат да се обезбеди својата мускулна маса со континуирано снабдување со протеини, посебно во текот на ноќта и помеѓу вежби.

7 несакани ефекти на казеин протеин

Казеинот е Екслузивно млечен протеин кој се апсорбира полека и обично се зема како додаток во здравата протеини.

Тоа е комплетен извор на протеини, како и другите животински протеини, што значи тој нуди сите важни аминокиселини вашето тело треба за раст и поправка услуга.

Како резултат на казеин слободни од лактоза, многу повеќе поединци имаат способност да го јадат отколку што се млечните производи протеини ресурси.

Сепак, некои студии, всушност, покажа дека овој вид на протеин сокриени опасности. Еве 7 несакани ефекти на казеин здрави протеини:

1. Услови на бубрезите

Казеинот е призната за да се создаде оштетување на бубрезите. Лица со здрава и балансирана бубрезите имаат зелено светло да се јаде казеин, но луѓето со постојните заболувања на бубрезите или болест, секако, ќе се влоши со протеини.

Иако не постои клинички докази за да се поткрепи тврдењето, мала група на здравствени експерти препорачуваат дека јадењето висока здравствена протеинска исхрана планови интегриран со здрави протеини додатоци (како казеин протеин) може штетно да влијае на функцијата на бубрезите.

2. оштетување на црниот дроб

Порано се сметаше дека високо протеинска диета режими предизвика оштетувања на црниот дроб сепак ова не е потврдено клинички.

Некои експерти укажуваат на тоа дека јадат големи количини на здрави протеини за продолжено траење (т.е. години) сигурно ќе имаат казеин несакан ефект врз црниот дроб.

Ова е врз основа дури и повеќе стрес се става на црниот дроб да апсорбира големи количини на постојните во исхраната како што се протеини казеин протеин.

Ако ова е, како што тврди, кумулативното влијание по тоа што, секако, ќе биде веројатно да се однесуваат на казеин протеини, како што се користи за многу повеќе во споредба со своите базирани алтернативи сурутка. Затоа, се уште не постои дефинитивен доказ покрај концепти.

Овие концепти се уште не се потврдени од страна на многу луѓе, всушност, се соочува со потенцијални проблеми.

Тоа е, следствено, да биде сосема безбеден и ефикасен за да се дополни со казеин здрави протеини.

3. Алергии

Стигне во казеин, исто така тргнува алергиски реакции понекогаш. Телото одредува казеин како опасна тело и, исто така, го ослободува хистамин да се ослободи од него.

И двете од сурутка и казеинот здрави протеини откриени во млекото може да предизвика алергија.

Сепак, ова не треба да се меша со лактоза нетолеранција. Некои знаци на алергии на несакани ефекти казеин, се коприва, осип, подсвиркване, сериозни непријатност, храна малапсорпција, повраќање, а исто така и проблеми со дишењето.

4. Респираторни прашања

Казеинот е дебела, сурова и, исто така, често се направи употреба на за формирање на најтешките лепило познат на машки. Тоа е, исто така, силна слуз формирање материјал.

Има 300 проценти повеќе казеин во кравјо млеко во споредба со во мајчиното млеко. Поради ова голема количина на казеинот во режим на исхрана, систем за човековото дишење може да дојде да се затнат и, исто така, се разгоре.

5. киселина проблеми со варењето

На трајни станбен имот на несакани ефекти на казеин е она што во некои случаи може да биде значајна причина за варење. Факторот дека тоа трае долго во системот е тоа што се создава мониста на здрави протеини штом тоа доаѓа во повикот со стомакот киселини.

Кога вашиот стомак е празен, тоа е, наместо мали со мал капацитет. Со надуеност на стомакот, таа ги генерира уште повеќе гастричната сокови кои се од суштинско значење за варење.

Продолжена дистензија на стомакот може да креирате надуеност, киселост, или дури и горушица. Казеин нетрпеливост може да предизвика варење и агитација.

6. Акни

Една студија покажува дека казеин протеинот промовира IGF-1 производство, наместо на сурутка стимулирање на инсулин производство.

Инсулин како фактор на раст -1 (IGF-1) е хормон произведени во црниот дроб. Тој е одговорен за покрена развој на клетки во телото, вклучувајќи ги и клетките на кожата.

Истражувања, всушност, покажа дека повисоки степени на ИГФ-1 во крвта е поврзано со повисока димензија на порите и поголемо производство на масло во кожата.

7. ракот

Д-р Т. Колин Кемпбел, писателот на Кина студијата, вели дека преку неговите студии тој всушност се најде несакани ефекти казеин да биде еден од најпознатите соодветни клетките на ракот на пазарот кога и да се најде.

Од казеин апсорбира, па полека, сите природни морфиум како супстанции во казеин познат како casomorphins, имитираат наркотици во телото, како тие се во крвотокот. Едноставно мин откако ќе консумираат млечни производи базирани на храна, здрави протеини казеин почнува да го оштети надолу.

Ова го ослободува како лек, casomorphins, кој се закачи за опијатни рецептори во мозокот и да предизвика екстремни зависности на млеко предмети (на тој начин фактор тие задржи луѓето се враќаат за уште повеќе).

Casomorphins предизвика таква addicting одговор дека тие биле во споредба со хероин во однос на нивната цврстина да предизвика храна зависности и, исто така, состојба на ментални проблеми.

Останете јасно на прекумерно конзумирање на протеини казеин

Што е наведено верувам силна ситуација може да се направи што луѓето би можеле да ги искористат предностите на ограничување на здрави протеини едноставно она што вашите барања за телото.

Ако сте професионален спортист или бодибилдер, ќе бараат многу повеќе, сепак јадат многу протеини може да заврши лошо, како сте подигање физички ефикасност во долгорочни здравје и долг живот.

Речиси соодветен внес на протеини може да биде околу една половина грам на здрави протеини по фунта на телесната маса. Спортисти, очекувајќи дами, како и постарите луѓе бараат околу 25 проценти екстра.

Јадат многу повеќе протеини отколку вашето тело навистина има потреба може да ја зголеми клучен биохемиски пат наречен цел цицачи на рапамицин (mTOR). Овој пат игра важна должност во многу видови на рак.

Кога ќе се намали протеини за само точно она што вашите барања за телото, mTOR продолжува да биде спречена, која им помага да се намали шансите за развој на рак.

Препорачаната доза на казеин

Поради долгорочна апсорпција на казеин, кој е, исто така, во проценти, оваа хранлива состојка не треба да се користат после тренинг. Телото по што треба огромни количини на склопот асимилирачка здрави протеини веднаш да се надоместат загубите предизвикани од интензивните напори.

За таа цел, сурутка здрави протеини е најдобриот одговара. Се препорачува да се консумираат казеин пред спиење.

Ако сте во потрага да се развие мускулната маса, или тенок надолу, исто така, би можеле да влијаат на тоа. Вашата телесна тежина и мускулна маса, исто така, може да има влијание, како би можеле вашиот секс.

Во текот на ноќта, кога телото нема храна, мускулите често се предвидени со здрави протеини, што го спречува процесот на нивното распаѓање. Друг можен рок да се користат казеинот е време помеѓу вежбите кога не можеме да се консумираат целосен оброк.

Тие се растури култура право во 3 групи:

  • Професионални спортисти и, исто така, исклучително енергичен лица (1,5-2,2 g / kg),
  • Луѓето се обидуваат да изгубат тежина, додека одржување на мускулното ткиво маса (1,0-1,5 g / kg), а исто така
  • Помалку активни луѓе кои не се обидуваат да се трансформира вашето тело нивниот состав (0,8 g / kg и нагоре).

заклучок

Казеин протеин е одличен додаток на протеини за луѓе кои бараат да се развие мускулната ткиво, зголемување на цврстина, зачувување на мускулната, или изгуби тежина.

Казеин не треба да се преземат од страна на лице кое не и се допаѓа на млеко, како и во многу случаи на овој вид на здрави протеини може да предизвика алергиски реакции. мерка на безбедност, исто така, мора да бидат понудени на луѓе кои се подложни на млечни производи и кои страдаат од лошо варење на храната упорни киселина.

Кај здрави лица, прекумерна доза на казеин може да предизвика голем број на несакани резултати како гастроинтестинални нарушувања, надуеност, стомакот непријатност, широчината на цревата, гадење или повраќање.

Казеин не смее да се јаде од страна на поединци кои се алергични на млеко, бидејќи поголемиот дел од времето на овој вид на протеини може да предизвика алергиски реакции. На превентивна мерка, исто така, треба да им бидат понудени на луѓе кои се алергични на млечни производи и, исто така, кои страдаат од хронични варење.

Дури и во здрава и урамнотежена поединци, прекумерната потрошувачка на казеин може да предизвика голем број на несакани ефекти како што се дигестивни проблеми, надуеност, болки во стомакот, широчината на цревата, повраќање.

Во препорачаните дози, со закана од несакани ефекти казеин протеин е намалена.

Rebecca Milani

Rebecca Milani is a freelance author of fitness that aiding people to share knowledge on diet, training, and supplements for a much better life. With a life of writing and also years in the fitness occupation, She is an ideal combination of knowledge and the capacity to turn that expertise right into an interesting article for the reader's advantage.