site
stats

5 Gabimet e zakonshme e marrjes së një Keto Ushqimi

Një dietë ketogenic ose më mirë i njohur si një dietë Keto është një regjim dietë që kufizon futje Carb.

Për shkak të këtyre kufizimeve, kjo dietë ka aftësinë për të bjerë në peshë menjëherë. Dietë keto mund gjithashtu të zvogëlojë nivelet e nivelit të sheqerit në gjak.

Ata që të kandidojë ky ndryshim dietë carbs me ushqime që janë të larta në proteina, si dhe yndyrë.

Si rezultat i kapacitetit të saj për të ulur peshën e sheqerit në gjak nivelet e nivelit për shkak të kufizimeve në konsumin e karbohidrateve, kjo dietë është bërë fillimisht përdorur nga diabetikët.

Dietë keto besohet të ketë aftësinë për të ndihmuar diabetikët të kontrolluar nivelin e sheqerit në gjak, si pasojë e natyrës së tij të ulët Carb, veçanërisht në qoftë se ata ua kanë peshë të tepërt.

Kur ndërmarrja e një dietë ketogenic, një person është i kufizuar për të hahet carbs jo më shumë se 30 gram në ditë. Pjesa tjetër, ata këshillohen të konsumojnë proteina, si dhe yndyrë.

Diabetikët këshillohen të karbohidratet më të ulëta, megjithatë se nuk sugjeron heqjen tërësisht nga përbërja e ditë-për-ditë ushqim.

Drejtimin e një dietë Ramazani për diabetikët mund të jetë me rrezik të lartë bëhet ndryshe nën drejtimin e një eksperti ushqyese. Për shkak të faktit se një person me diabet ende ka nevojë carbs si një burim të energjisë.

Në shumë pak, ata kërkojnë rreth 130 gram në ditë dhe janë këshilluar për të gjetur nga karbohidratet ndërlikuar.

gabimet e zakonshme që ndodhin kur të bërë një dietë Ramazani

1. Jo ujit të pijshëm të mjaftueshëm

Jo të pijshëm ujë të mjaftueshëmUji është shumë i rëndësishëm për të mbajtur lëngje tona trupit përmbushen. mungesë të lëngshme do të sjellë në lidhje me problemet e reja, si kusht të veshkave.

Në qoftë se në bazë të skenarëve tipike ekzistenca e ujit është shumë e domosdoshme për trupin, kur ndërmarrja e një dietë Ramazani, kërkesat e ujit duhet të jenë të menduar më shumë.

Kur kufizuar përdorimin e karbohidrateve, shumë rregullime me siguri do të të ndodhin në trup. Midis tyre është reduktuar sheqerit në gjak dhe nivelin e insulinës.

Kur gradë insulinë ulet, veshkat nisë lëngun. Kjo është vetëm ajo që pastaj krijon dehidratim.

Në fillim të një dietë keto, shumë njerëz me siguri do të ndjehen dhimbje koke lightheaded dhe për shkak të një jashtë të shumës së bilancit të elektroliteve ne trup.

Për këtë, ju duhet të marrë në lidhje me 3.5 litra ujë për të ruajtur futje fluide në trup.

2. Jo duke marrë të mjaftueshme yndyrë

Nuk hahet të mjaftueshme yndyrëKur norma metabolike, trupi ynë është i mësuar për të djegur carbs që në të vërtetë kanë ndryshuar formë të sheqerit dhe pastaj të dëmtuara poshtë të drejtën në fuqi.

Megjithatë, në dietë keto, trupi është këshilluar për të thyer më poshtë sheqer, për shkak të faktit se shuma e marrjes është i kufizuar, megjithatë është i inkurajuar për të djegur yndyrë.

Mjerisht, shumë njerëz që marrin përsipër këtë keto dietë të ketë një kuptim më të veçantë.

Shumica e tyre dështojnë për të kujtuar për të zëvendësuar carbs humbur me yndyrë. Një faktor është shqetësuar në lidhje me të konsumojnë yndyrë.

Në fakt, përdorimi i yndyrave nga komponentët natyrore dhe gjithashtu të shëndetshme, të tilla si qumështi, kos, peshk, mish, arra, dhe yndyrna vegjetale të tilla si avocados, si dhe vaj ulliri nuk do të ketë një efekt negativ në shëndetin dhe Wellness.

3. Overlook gjumit

Koha Neglizhimi gjumitJo vetëm për ata që marrin në një plan dietë, kjo është bërë me të vërtetë nga pothuajse të gjithë, veçanërisht ato që të qëndrojnë në qytetet e mëdha, me një shumë kohë, si dhe trafikut të internetit e cila merr disa kohë.

Shumë e marrë në konsideratë problemet e parëndësishme të gjumit, si rezultat i efekteve të tyre të tërthorta. Në fakt, kjo do të ndikojë në mënyrë të konsiderueshme në suksesin e programit dietë që jetojmë.

Disa individë që shkojnë përmes një programi dietë keto ndërmend të ketë aftësinë për të ruajtur nivele të nivelit të sheqerit në gjak në trup dhe gjithashtu të humbur peshë si një përfitim.

Në fakt, mungesa e gjumit do të ndikojë në shkallën e sheqerit në trup.

Nëse keni lënë pas dore zakonet e gjumit, është si praktikuar not për të kuruar astmë ende pirja e duhanit, kur ju të merrni nga pishinë.

Ajo i ngjan marrë një veprim të shëndetshëm, por “kompensuar” për atë (edhe intensifikimin atë) me rutinat negative që ndikojnë Wellness.

4. kufizuese konsumi kripa eshte gjithashtu i shtrënguar

Kufizimi i marrjes kripë është gjithashtu i ngushtëmarrja e tepruar kripë me siguri do të ndikojë në presionin e lartë të gjakut.

Megjithatë, mangësi kripë fituar nga kripa e me siguri do të ketë gjithashtu një efekt të dëmshëm në trup, të tilla si sëmundje të zemrës.

Kjo është, konsumi i kripës që shkon në trup duhet të jetë e drejtë. Në ditët e para të një dietë keto, e hedh trupit kripë në sasi të mëdha përmes të lëngshme nisur nga trupi.

Kjo është arsyeja pse, trupi ka nevojë për një kripë zëvendësim për të ruajtur nivelet electrolyte balancuar.

Phinney dhe Volek, një nga studiuesit në një dietë të ulët kalori rekomandojmë konsumojnë 3-5 gram sodium çdo ditë.

Për të ruajtur konsumin e kripës në trup, ne mund të konsumojnë ushqime të cilat përmbajnë kripëra, të tilla si supë ose supë, si dhe veggies fermentuara.

5. Konsumimi dhjamin e tepërt

Konsumojnë shumë yndyrëParimi i një dietë Keto është për të minimizuar carbs dhe për të ndryshuar ato me proteina yndyrë dhe të shëndetshme.

Kjo nganjëherë i bën njerëzit të gabuar duke konsumuar sa më shumë yndyrë të jetë e mundur. Edhe pse yndyrë të shërbejë si një zëvendësim për karbohidrateve, mos harroni se jo të gjitha yndyrna janë të mira.

Gjithashtu nëse yndyrë ua kalon, kjo nuk do të thotë se të hahet atë tepër do të sjellë të mirë shëndetësore dhe Wellness too.

Rebecca Milani

Rebecca Milani is a freelance author of fitness that aiding people to share knowledge on diet, training, and supplements for a much better life. With a life of writing and also years in the fitness occupation, She is an ideal combination of knowledge and the capacity to turn that expertise right into an interesting article for the reader's advantage.