site
stats

5 типични грешки за преземање на кето исхраната

А ketogenic диета или подобро позната како кето исхраната е план на исхрана кој ја ограничува внесувањето на јаглехидрати.

Поради овие ограничувања, оваа диета е во можност да тенок надолу брзо. кето исхраната, исто така, може да се пониски степени на шеќер во крвта.

Оние кои работат на оваа диета го замени јаглехидрати со храна која е богата со протеини и масти, исто така.

Како резултат на нејзината способност да се намали телесната тежина, а исто така на шеќер во крвта, поради ограничувањата на внес на јаглехидрати, оваа диета е на прв користени од страна на дијабетичари.

кето исхраната се смета дека имаат способност да им помогне на дијабетичарите да го контролираат нивото на шеќер во крвта, поради неговата намалена хидрати природата, особено ако тие се, исто така, имаат прекумерна телесна тежина.

Кога се во процес на ketogenic исхрана, едно лице се ограничени на конзумирање на јаглехидрати не е поголема од 30 грама дневно. Остатокот, тие се охрабруваат да се земе во протеини и масти.

Дијабетичари се предлагаат да се намали јаглехидрати, но тоа не укажуваат на тоа да се ослободиме од целосно од составот на храната ден-за-ден.

Водење на кето исхраната на дијабетичарите да биде со висок ризик ако не се врши под раководство на исхрана експерт. Затоа што еден поединец со дијабетес мелитус уште бара јаглехидрати како извор на енергија.

Во најмала рака, им се потребни околу 130 грама дневно, како и се препорачува да се најде од сложени јаглехидрати.

Типични грешки што се случуваат кога го прави кето исхраната

1. Не се пие доволно вода

Нема доволно вода за пиењеВодата е многу важно да се задржи нашето тело течности исполнети. Течни недостаток сигурно ќе резултира со сосема нови проблеми, како што се бубрезите состојба.

Ако при типични сценарија за постоење на вода е многу потребно за телото, кога минува низ кето исхраната, побарувачката за вода мора да се смета за многу повеќе.

Кога ограничување на јаглени хидрати употреба, многу промени, секако, ќе се случуваат во телото. Еден од нив е намалено ниво на шеќер во крвта и инсулинот.

Кога инсулин степени намали, бубрезите започне течност. Ова е само она по што предизвикува дехидрација.

На почетокот на кето исхраната, повеќето луѓе сигурно ќе се чувствуваат зашеметувачка и мигрена поради неурамнотежен износот на електролити во телото.

За таа цел, треба да се консумираат во врска со 3,5 литри вода за одржување на течност потрошувачка во телото.

2. Не земајќи ги во доволно масти

Не јаде доволно мастиВо процесот на метаболизам, нашето тело е навикнат да гори јаглени хидрати, кои се всушност изменет облик на шеќер тогаш оштетени надолу во власта.

Сепак, во исхраната на кето, телото е наложено да не се оштети одредување на шеќер, со оглед на износот на потрошувачката е ограничена, но сепак е побарано да се фрли масти.

За жал, многу луѓе кои се подложени на оваа диета кето имаат помалку прецизни разбирање.

Поголемиот дел од нив заборавајте да се замени изгубени јаглехидрати со масти. Еден фактор е загриженоста во врска со конзумирање на масти.

Всушност, внес на масти од природни и здрави состојки, како што се, млеко, јогурт, риба, месо, ореви, како и зеленчук масти како авокадо и маслиново масло, секако, нема да има негативно влијание врз здравјето на луѓето.

3. пропуснем спиење

Занемарување време на спиењетоНе само за оние кои се на диета, ова е всушност направено од страна на речиси сите, особено за оние кои живеат во големите градови со голема доза на време и интернет сообраќајот која бара време.

Неколку разгледа незначителни проблеми остатокот, бидејќи на нивните индиректни влијанија. Всушност, тоа значително ќе влијае на успехот на програмата диета која живееме.

Некои поединци кои одат преку програмата план кето исхраната намера да биде во можност да се зачува нивото на шеќер во крвта во телото и, исто така, тенок надолу како бонус понуда.

Всушност, недостаток на сон ќе влијаат на степенот на шеќер во организмот.

Ако занемарување практики одмор, тоа е како остварување пливање за лекување на астма сепак пушењето цигари кога ќе ја напуштат базен.

Тоа е како земање здрава акција, сепак “измислица” за тоа (исто така, го влошување) со лоши практики кои влијаат врз здравјето.

4. Ограничување на внесот на сол е исто така ограничен

Ограничување на внесувањето на сол е исто така тесниЕкстремна употреба на сол, секако, ќе влијае на крвниот притисок.

Сепак, недостаток на сол добиени од сол, исто така, ќе има штетен ефект на телото, како што се кардиоваскуларните болести.

Тоа е, користењето на сол што влегува во телото мора да бидат во право. Во раните денови на кето исхраната, телото фрла натриум во огромни количини низ течните објавени од страна на телото.

Тоа е причината зошто, телото бара натриум замена да се задржи нивото на електролити стабилизира.

Фини и Volek, еден од истражувачите на конзумирање на 3-5 грама сол дневно нискокалорична диета советуваа.

За да се задржи на потрошувачката на сол во телото, може да се консумираат храна која содржи соли, како супа или супа и ферментирани зеленчук.

5. Конзумирање на прекумерна масти

Конзумирање на премногу мастиПринципот на кето исхраната е да се намали јагленохидратите и ги промените со масти, како и здрави протеини.

Ова во некои случаи ги тера луѓето да грешат со конзумирање на масти колку што е можно. Иако масти функција како замена за јаглехидрати, се сеќавам дека не сите масти се добри.

Исто така, ако масти супериорна, тоа не значи дека тоа одзема премногу ќе донесе далеку подобро здравјето.

Rebecca Milani

Rebecca Milani is a freelance author of fitness that aiding people to share knowledge on diet, training, and supplements for a much better life. With a life of writing and also years in the fitness occupation, She is an ideal combination of knowledge and the capacity to turn that expertise right into an interesting article for the reader's advantage.