site
stats

5 масти кои телото градители помош за намалување на тежината

ketogenic диета шемата на која рекламира користење масти е навистина во моментов се сакани од страна на јавноста.

И покрај тоа што е, наместо од причина, всушност, овој план на исхрана е прилично успешна.

Сепак, во примената повикува на мудроста при изборот на масти кои се од корист за телото. Едноставно не сите масти може да се конзумира.

Еве 5 здрави масти кои може да се земе во на исхрана:

1. цело јајце

хард-варено јајце-диетаВо структурата на мускулната маса, јајца се уште е број 1 здрави протеини кој е од суштинско значење секој ден. Двете јајца бело и жолто состои од протеини.

Сепак, жолчките се многу полесно да се апсорбира од жолчки од јајце се должи на фактот дека жолчки од јајце содржи масна храна, што дополнително снабдување повеќе здрави протеини.

1 жолчка од јајце содржи 6 грама масти (половина хидрогенизирани масти), па ако се земе во премногу ќе биде акумулација на масти.

Опцијата да се намали внесувањето на жолчки од јајце, не ги отстрани. Можете да го вклучите 1 жолчка од јајце до 5-6 жолчките, не повеќе од 3 пати на ден.

На тој начин, сигурно ќе добие 24 грама на здрави протеини и 6 грама на здрава и урамнотежена масти.

2. лосос

лосос-за-диетаЛосос е одличен извор на омега-3 масни киселини.

Омега-3 по себе е посебен вид на масти во исхраната, кој помага да се спречи губење на глутамин, па оттука и одржување на имунолошкиот систем и, исто така, индиректно влијае врз развојот.

Овој веб содржина, исто така, помага да се справи со мускулна маса оток и придонесува за складирање на гликоген.

Исто така, омега-3 е означен како супстанција која рекламира губење на телесните масти и задржување на мускулната маса во текот на фазата на исхрана.

6 унци на лосос вклучува во врска со 34 грама протеини и 12 грама масти.

Тоа би можело да изгледа многу, но не се секирај, многу од масти се направи употреба на за придобивките посочи погоре пред да се чуваат од страна на телото.

Ако на таложење на маснотиите се случува во телото, тоа е подобро да се направи кардио да ја толпата, наместо намалување на потрошувачката на здрава и урамнотежена масти во вашето тело.

За да го добиете здравствени предности, може да се консумираат лосос високо како 6-12 унци, 4 пати неделно.

3. Црвеното месо

црвено месо-за-диетаАко пониски калории толку многу, а исто така се елиминира прекумерна здрави масти, тестостерон вашето тело ќе се замеша во тоа.

Во суштина, ако се намали прекумерната храна масти, заедно со јаглехидрати и целокупната калории, вашиот тестостерон степени може да се намали.

Влијанието сигурно ќе се случи на вашиот мускулните ткива.

себе црвено месо се состои од масти кои ги поддржува тестостерон степени, се состои од конјугиран линолова киселина (CLA), кој е специјален масти кои му овозможува на телото да се направи масти како извор на енергија и го поддржува здрава протеинска синтеза, а исто така раст на мускулната маса.

Leaner 6 унци на посно месо произведува 32 грама протеини и 9-14 грама масти. Може да се земе во црвеното месо 2 пати на ден, под услов да не јадат повеќе калории од вашата дневна цел.

4. ниско-масни сирење

low_fat_cheeseМногу заблуди во врска тече млечни производи за кои сите тие предизвика масти.

Како што, впрочем, тоа не е реално. Малку маснотии сирење содржи мала количина на CLA, кој е мускул-формирање на соединение што го прави горење масти стане власт како во црвено месо.

Исто така, во млечни производи, постојат голем број на анаболизам промоција-пептид, во прилог на калциум, витамини и други минерали.

Неодамнешните истражувања дополнително покажува постоење на калцитриол, материјал кој може да ви помогне да согорувате масти во текот на план на исхрана нискокалорична.

5. Авокадото

авокадо-за-диетаАвокадото се плод кој е исклучително добро направени во текот на исхрана се должи на фактот дека тоа е богато со мононезаситени масти, кои може да го подобри одлична степени холестерол и намалување на негативните.

Авокадото дополнително содржи витамин Е кој помага да се заштити од оштетување на телото, бидејќи на целосно слободните радикали, го зголемува имунитетот и, исто така, како анти-стареењето.

Покрај авокадо дополнително вклучуваат здрава и урамнотежена протеини и, исто така, фолна киселина, па тоа е високо препорачливо за бремените жени да се намали опасноста од абнормалност.

пресудата

Многу dieters, вклучувајќи ги и оние кои се изградба на мускулите, се држат настрана од мрсна храна.

Сепак, во Всушност, тоа не е случај. Основа за развој на мускулното ткиво и зачувување на масно ткиво е регулирање на калории, а исто така, нуди соодветна исхрана.

Иако масна храна може да биде на калории, тие придонесуваат голем дел од хранливи материи кои се, исто така, потребни од страна на телото.

Овие здрави мрсна храна може да биде добар избор во текот на bulking.

Rebecca Milani

Rebecca Milani is a freelance author of fitness that aiding people to share knowledge on diet, training, and supplements for a much better life. With a life of writing and also years in the fitness occupation, She is an ideal combination of knowledge and the capacity to turn that expertise right into an interesting article for the reader's advantage.