site
stats

17 Едноставно работат како да се ослободи од градите масти дома

Човек гради “moobs” или, медицински опишани, гинекомастија е наведено од страна на Националниот институт за здравство како бенигна развој на машките вроден ткивото на дојката, кои вообичаено се предизвикани од зголемување на естрогенот, намалување на тестостерон или користење на голем број на лекови.

Гинекомастија е развојот на бистата клетки кај мажите. Тоа е бениген проблем што обично произлегува од несовпаѓање во секс хормони естроген и тестостерон.

Гинекомастија може да влијае на луѓето од сите возрасти од бебиња право да се прошири мажите.

Поголемиот дел од децата имаат одредено ниво на gynecomastia во текот на пубертетот, според Националниот институт за здравство (NIH).

Иако се гинекомастија обично е сигурно, тоа може да се поврзани со некоја велнес услови, вклучувајќи хемиски злоупотреба, одредени болести и употреба на некои лекови.

Гинекомастија може да се појави како гума или фирма маса која започнува со под брадавицата, а потоа се шири кон надвор над локацијата на бистата.

Тоа обично влијае и бисти, но често во различни количини, така постои crookedness, или тоа само може да влијаат еден биста.

Во некои случаи, проширување на ткиво може да бидат болни или тендер, а исто така и ако тоа се случи, тогаш ќе треба да бидат преземени погледнете на страна на лекар.

Гинекомастија дополнително може да доведе до значителни психолошки и социјални стресот и анксиозноста, кои предизвикуваат стрес и анксиозност и срам.

Токму она што предизвикува гинекомастија или човек гради?

Токму она што предизвикува гинекомастија или човек гради?Постојат многу изводливо причини за гинекомастија, и тие може да се групираат во физички (на тело нормално извршување на), лекови (лекови или лекови релевантно), и патолошки (болест) создава.

Физички гинекомастија е предизвикана од страна на типични прилагодувања хормон кој се случи во текот на различните фази на животот.

Овие прилагодувања доведе до зголемување на процентот на нормална естроген хормонални средства (кои постојат во сите здрави мажи) на тестостерон хормони, со естроген мотивирање развој биста клетки.

 • Во текот на раната фаза, машките деца може да се утврди физиолошка гинекомастија, како резултат на трансферот на естроген од мајка. Овој трансфер запира по раѓањето, па гинекомастија е привремено.
 • Во текот на пубертетот, развој на тестисите произведуваат повеќе естроген од тестостерон, што може да резултира со гинекомастија. Вообичаено, овој тип на гинекомастија исчезнува спонтано, но понекогаш тоа може да се истрае на долгорочен план.
 • Во текот на постара возраст има прогресивно намалување на производството на тестостерон, што доведува до покачен естроген тестостерон дел, кој може да ги мотивира раст на дојка.

Фармаколошки гинекомастија е предизвикана од лекови или лекови кои влијаат на процентот на естроген и тестостерон со неколку различни начини.

Некои од овие лекови вклучуваат анаболни стероиди, срцето лекови или лекови на злоупотреба, како што канабис или алкохол.

Додека запирање на вознемирувачка дрога обично ќе предизвика гинекомастија си оди, лекарот мора секогаш да се консултираат пред да одјавување од било кој тип на лекови.

Патолошка гинекомастија е предизвикана од голем број на различни болести или проблеми кои влијаат на процентот на естроген на тестостерон.

Овие услови се прилично невообичаено уште може да вклучува генетски проблеми, постојаните услови (конкретно на бубрезите и црниот дроб болест), и израстоци во тестисите и надбубрежните жлезди.

Како момци растат таму често е прогресивен пад на тестостерон степени (а со тоа и односот на естроген во врска со зголемувањето на тестостерон) и тоа би можело да доведе до гинекомастија.

гинекомастија, исто така, може да биде предизвикана од наследни проблеми, упорни болест (конкретно на бубрезите и црниот дроб болест) или некои лекови.

Момчето што се анаболни стероиди за спортски перформанси или bodybuilding обично создава гинекомастија.

Во ретки случаи, гинекомастија може да биде предизвикана од тумор на тестисите и надбубрежните жлезди кои произведуваат големи количини на естроген.

17 Едноставно тренингот начини да се ослободи од горниот дел од телото масти дома

1. скокање дигалки

скокање дигалкиЗапочнете ја вашата рутина со тоа скокање дигалки. Овој чекор опрема бесплатни сигурно ќе се зголеми вашиот отчукувањата на срцето, а исто така ќе ви помогнат да се загрее за остатокот од вашето вежбање.

 1. Само да стои со нозете заедно, рацете на вашите страни. Скокни нозете надвор странично додека истовремено занишан вашиот рацете над глава.
 2. Брзо по слетувањето, скок нозете назад до објектот додека ги рацете назад кон вашиот страни.
 3. Ако вишокот на телесна тежина или повреди да се избегне од полесно прави типичен скокање џек, промена на тренингот со ѓубрето вашиот соодветен нога свиткана на страна како ви се лулаат вашите трошоци за оружје, а потоа тоа се вратите назад на објект, како ќе го вклучите вашиот оружје назад кон вашиот страни.
 4. Повторете за спротивното страна и продолжи.

2. ѕид топка снимки

Ѕид топка снимкиОваа тренингот ќе се однесува на целото тело, со концентрат на огромна мускулна маса тимови на вашиот quads, hamstrings, glutes, градите, рамената и, исто така, јадро.

 1. Стенд поглед на должината на раката е далеку од трајни површина ѕид, одржување на медицина топката со двете раце, одржан на градите.
 2. Притиснете колковите назад, свиткајте ги колената и го намалат вашиот glutes кон земјата.
 3. Кога сте всушност се поклони како намалена колку што може, да се јават на движење, со притискање на насилно преку вашиот потпетици за проширување на колената и колковите.
 4. Како што можете да го стори тоа, експлозивно фрли топката на уред толку голем колку што може да се против ѕидот.
 5. Како топката уред се сведува, фати ја со двете раце, го заштити назад во градите, и веднаш се намали во друг клеча да продолжи.

3. Renegade ред

Renegade редНапуштениот ред е насочена кон огромниот мускулното ткиво тимови на вашиот грб и раце, а дополнително се повикува на интеракција на јадро, квадрицепсите, рамената и рацете на.

 1. Со почеток во висок штица позиција со вашето тело развивање на права линија од главата до петиците, а исто така ги рацете директно под рамената.
 2. Држете шнолата во секоја рака. Од оваа поставка, се префрлат на тежината малку на десно, додека одржувањето на горниот дел од телото на квадрат на земјата.
 3. Повлечете го гира во левата рака директно кон градите додека чувањето на вашата рака во близина на вашиот body– лактот треба да се истакне нагоре кон таванот.
 4. Намалени шнолата назад до земјата на контролиран начин, а потоа ги префрлиме страни, овојпат се движи вашата тежина на лево пред да го извлечете шнолата во вашата десна рака на вашиот торзото.
 5. Продолжи наизменични страни, додека одржување на колковите, рамената и горниот дел од телото како стабилна како е можно.
 6. Ако имаш тешка време завршувањето на тренингот за целосна 60-секунди во положба на штица, намалување на колената на земјата за модификација.

4. Single-Arm Dumbbell градите Прес

Single-Arm Dumbbell градите Преседна рака гира градите притиснете го насочена кон вашата Печ, рамената и трицепс еднострано, додека, исто така, се бара основни интеракција за да се спречи колковите или рамената од извртување време на тренингот.

 1. Легнете на грб на трајни клупата со колената свиткани, нозете рамно на подот.
 2. Поставете го гира во вашата десна рака, рака на вашиот продолжи директно преку градите.
 3. Ставете ја левата рака нежно на левата хип како покажувач да се тврди дека хип стабилна и вклучени со клупата. Во регулиран стил, свиткајте вашето право заеднички, намалување шнолата кон вашите гради.
 4. Кога гира е еден инч или повеќе подалеку од горниот дел од телото, се сврти на движење, и, исто така, вклучуваат вашиот Печ и трицепс мускулите да притиснете на гира право горе, се врати на поставката за палење.
 5. Продолжи со 30 секунди пред да го промените страни.

5. планинари

Планинари користите друг излив на кардио во центарот на вашиот коло да се одржи висок отчукувањата на срцето. поставеност на телото, исто така, повикува на постојана интеракција на мускулите на градите, рамената и рацете, што е особено предизвикувачки по завршувањето на цврстина вежби таргетирање на иста мускулното ткиво групи.

 1. Со почеток во висок пласман плоча, вашите дланки под рамената, нозете продолжен, а исто така и на вашиот јадро ангажирани за одржување на нивото на колковите.
 2. Нацртајте десното колено кон горниот дел од телото, а исто така засади ја вашата десна нога на земјата, како да сте биле за да ги тргнеме во спринт.
 3. Од оваа позиција, скок со двете нозе во воздух, менување на своите пласмани пред вашата земја, а левата нога е привлечен напред, и, исто така, вашиот идеален нога се проширува.
 4. Веднаш скока двете нозе право во воздухот уште еднаш и да се промени нивната поставеност.
 5. Продолжи со овој модел за време на вежбање.

За да го прилагодите на тренингот,

 1. Со почеток во висока позиција штица, продолжен нозе.
 2. Привлекување на десното колено, па натаму, допирање десната нога на земјата пред да веднаш го зголеми вашиот најдобар нога уште еднаш, тоа расте во првобитната положба штица.
 3. Префрлиме страни, овој пат цртање левото колено напред и прислушување на левата нога на земјата.
 4. Продолжи со ротирачки страни за време на вежбање.

6. Надземни Одење скок

надвиснат шетање скок на штрајкови на значајни мускулните ткива на вашата намалена body– вашиот hamstrings, quads и glutes– а истовремено тестирање на рамената и јадро.

 1. Држете топката клима меѓу двете раце и да ги прошират тоа директно надвиснат.
 2. Чекор напред со вашиот идеален нога, расте тоа неколку нозе во предниот дел на левата нога.
 3. Се вклучат на вашиот јадро да се задржи горниот дел од телото високо и, исто така, се наведнуваат двете колена, намалување на левото колено кон тротоарите.
 4. Пред да се допре коленото надолу, притиснете преку вашиот идеален нога и, исто така, се зголеми да застане како ќе им помогнам на вашиот левата нога напред, земајќи чекор во предниот дел на вашето право.
 5. Повторете ја скок и да се продолжи со вежбање, цепаме напред со напротив нога со секое наредно повторување.

7. склекови

склековиСте во моментов насочени вашиот горниот дел од телото, рацете, рамената, како и основни низ овој редовно, па очекуваат навистина да се “изгори” овие мускулна маса тимови со собирање на склекови. Слободно можете да се откажат од колената на земјата или да се движат на површината на ѕидот во секој момент да се прилагодите на тренингот да pushup коленото или ѕид pushup.

 1. Започнете со висок пласман штица со рацете директно под рамената, уште малку поголема од ширината на рамената.
 2. Одржување на вашиот јадро ограничени и, исто така, горниот дел од телото во согласност, се наведнуваат вашите колена и, исто така, се намали градите кон тротоарите.
 3. Кога ќе се еден пар инчи од допира земјата, да се јават на движење, туркање преку вашите раце како да ги прошират своите зглобови, враќајќи се на висока позиција на штица.
 4. Продолжете со тренингот, се менува за да модифицирана варијанта колку што е потребно за да се заврши во собата.

8. Пад притисни прозорци

Друг основен и на сите времиња безвременски вежбање на барака масти дојката е намалување на push-up. Ова не е различно од нормална push-up, освен дека нозете зависат од зголемена систем како една клупа.

 1. Се обезбеди вашиот грб е рамен кога ќе се направи склекови.
 2. Рацете треба да бидат поефикасни малку поширок од големината на рамото.
 3. Прилагодите на големината и се обиде на различни ширини да се види кој ќе добие една од најпознатите влијанија. Оди во врска со 3 сета на почетокот со 10-12 повторувања во еден сет.
 4. Дали ова тренингот 3 пати неделно.

9. медицина топката Виножито удира

[Вградување] https://youtu.be/h8Xue0GWI50 [/ Вградување]

За последните основни фокусирани на вежба која исто така се спротивставува на целиот горниот дел од телото, го дофати со медицина топката за серија на виножитото удира. Во идеален случај, да се направи употреба на топка уред без многу отскокнување, како сфера на ѕид.

 1. Коленото на теренот на МАТ, а исто така се одржи медицина топката помеѓу двете раце на вашите гради.
 2. Подигне сфера над вашата глава, а исто така, го горниот дел од телото малку на десно, привлекување на топката уред на вашиот соодветната страна како што насилно го користите вашите раце и, исто така, јадрото (конкретно на вашиот obliques) да чукнам сферата долу на земјата на надвор десното колено.
 3. Трансферот на сфера со двете раце, подигнете го и над главата, овој момент виткање горниот дел од телото на лево пред користење на вашиот јадро, а исто така на врвот на телото да тресне сферата надолу кон надвор левото колено.
 4. Продолжи со ротирачки страни во текот на тренингот.

10. гира пуловер

гира пуловеркошула гира е една од класичните вежби да се изгуби горниот дел од телото масти од вечни времиња, кој е препорачана и, исто така, предложи од страна на добро-познати бодибилдери како Арнолд Шварценегер. Арнолд Шварценегер, огромен татко на сите бодибилдери дополнително страсно поддржувачи шнолата кошула вежбање. Земете си клупа ниво и ниво лежат на грб на него.

 1. Држете низок или среден гира тежина во градите и имаат вашите колена малку криви.
 2. Постепено да се намали шнолата назад над главата на целиот пат како во анимација погоре.
 3. Бидете сигурни дека ќе го направите тоа полека и, исто така, навистина се чувствувам водат.
 4. Оди со околу 3 сета на почетокот со 10-12 repeatings во еден сет. Изведување на оваа вежба 3 пати неделно.

11. приклонуваат клупата гира прес тренингот да се изгуби градите масти

притиснете на падина клупата гира е уште еден прекрасен вежба на телесната горниот дел од телото масти од горниот дел од градите и обезбедува исклучителни стрес на вашиот врвот градите кога се направи правилно.

 1. Поставување на свој на клупата приклонуваат. Држете 2 ситници ниска средна тежина со помош на нормален разбирање или идеално, го помина од вашиот ловец.
 2. Притиснете на тегови нагоре во експлозивна движење и да се види што ќе се чувствуваат стрес на вашиот врвот градите.
 3. Вдишувајте кога тоа оди нагоре и, исто така, се издишува врз порака.
 4. ја урне постепено. Мора да се стави на аголот на клупата на околу 45 степени, но тоа секако ќе зависи од поединецот, исто така. Експеримент со агол до можете да се чувствуваат тоа е
 5. давање на најефикасен изводливо ефект на горниот дел од градите.
 6. Оди во врска со 3 колекции во прв со 10-12 повторувања во една збирка. Дали ова тренингот 3 пати неделно.

12. приклонуваат мрена Клупата Прес

Приклонуваат мрена Клупата ПресДруга меѓу вежбање да се губат мастите на дојка е патека тежини клупата на печатот на. Може да се прашуваат што е разликата за тоа од рутински рамен клупата на печатот. нормално ниво на клупата на печатот не се фокусира на горниот дел од градите, но прес падините тежини клупата не и исто така и за формирање на горниот дел од градите и да се минимизира доделување, потребни ни се приклонуваат.

 1. Притиснете го мрена нагоре во експлозивна активност и бидете сигурни дека ќе се чувствуваат под притисок на вашиот врвот на дојка.
 2. Вдишувајте кога тоа оди нагоре и издишување по ослободувањето.
 3. ви го донесат долу бавно.
 4. Притиснете на тегови нагорен уште еднаш во еден еруптивен движење и да се обезбеди што навистина се чувствуваат под притисок на горниот дел од градите.
 5. Вдишувајте кога ја зголемуваат и издишување по ослободувањето.
 6. Повторете го ова.
 7. Треба да се стави на аголот на клупата на околу 45 нивоа но тоа сигурно ќе зависи од специфични премногу.
 8. Експеримент со агол до можете да се чувствуваат тоа е обезбедување на најефикасен можен резултат на горниот дел од градите.
 9. Одат за околу 3 сета на почетокот со 10-12 повторувања во една збирка. Дали ова тренингот 3 пати неделно.

13. Легнат Поддржано Неутрална-Grip Dumbbell Row

Оваа вежба симулира иста основна движење како нормален наведна ред, освен што ќе биде потпирајќи горниот дел од телото од клупата приклонуваат во текот на лифт.

 1. Земи сет на тегови и лежи на градите надолу на приклонуваат клупата од 45 степени.
 2. Нека вашите раце висат директно надолу, рацете наиде на секоја разни други.
 3. Ред на тегови странично на вашите гради со виткање вашиот зглобовите и притискање на твоето рамо лопати.
 4. Истек на време и намалување на тегови.

14. гира пехар кутија сквотот

Гира пехар кутија сквототшнолата пехар кутија сквотот е една варијанта на сквотот гира чаша, а исто така на тренингот се користат за зајакнување на мускулната маса на нозете. Главно, шнолата чаша кутија сквотот цели квадрицепсите, но сигурно ќе се, исто така, индиректно функционира мускулната ткиво на hamstrings, телиња, glutes, и јадрото.

 1. Стојат од 4 до 6 инчи напред на колене клупа или кутија.
 2. Кригла крајот на pinhead со двете раце и држете нагоре и надолу во предниот дел на горниот дел од телото, лактот зглобовите цел надолу.
 3. Одржување на вашиот грб природно заоблен, притиснете колковите назад, свиткајте ги колената и клеча.
 4. Одморат на клупата за една минута. Одржување на вашиот потпетици се притисне во земјата, стои назад.

15. Dumbbell 1 1/2 pushup

 1. Се разбере за управување на гира во секоја рака и се претпостави pushup со поставување на вашиот оружје исправен.
 2. Твоите раце треба да треба да направите со ширина на рамената, а вашето тело треба да се формираат права линија од одат на глуждовите.
 3. Свитка раката и зглобовите, исто така, се намали вашето тело до вашите гради речиси допира подот.
 4. Пауза, а потоа им помогнам на своја половина пат назад.
 5. Истек на време уште еднаш, а потоа се намали вашето тело назад на подот.
 6. Притиснете себе целосно се врати на почетна поставеност, и, исто така, се повторува.

16. гира Скијач Лулашки

 1. Држи пар ситници на големината на раката заедно со вашиот страни, стои со нозете хип-ширина, освен и, исто така, колената малку свиткани.
 2. Без заокружување долниот дел на грбот, се наведнуваат на колковите како што истовремено го вклучите вашиот оружје во обратна насока.
 3. Сега експлозивно нафрли колковите напред и подигнете вашиот торзото додека си стои исправено додека дозволува вашата енергија да се лулаат на тежини до горниот дел на ниво на телото. (Не активно да ги укине тежина.)
 4. Свртат назад и напред за време на траењето на вашата колекција.

17. Смит машина Приклони Клупата Прес

[Вградување] https://youtu.be/pd2fnOrggI8 [/ Вградување]

Смит творецот приклонуваат клупата на печатот е уште една меѓу вежбање да се фрли градите масти и меѓу придобивките од ова што ќе го добиете облека движење и не треба ловец оглед на тоа што тежината е на ниско ниво.

 1. Земете флексибилна клупа и да го ставате под уредот Смит.
 2. Зграби мрена со рацете малку пошироко во однос на големината на рамото.
 3. Полека се намали на тегови уште не дозволувајте тоа да се допре горниот дел од телото.
 4. Клупата на печатот нагоре во еден еруптивен начин.
 5. Вдишувајте кога ќе се зголеми и издишување кога ќе го пуштите или да се намали. Оди во врска со 3 сета во прв со 10-12 повторувања во еден сет.
 6. Дали ова тренингот 3 пати неделно.

Rebecca Milani

Rebecca Milani is a freelance author of fitness that aiding people to share knowledge on diet, training, and supplements for a much better life. With a life of writing and also years in the fitness occupation, She is an ideal combination of knowledge and the capacity to turn that expertise right into an interesting article for the reader's advantage.