site
stats

13 ushqime që djeg yndyrë, ndërsa ju gjumin

Ju mund të kuptojnë se ushqimi specifik mund të ndihmojnë të rritur procesin e metabolizmit dhe të reduktuar yndyrë trupit.

Po, nuk janë ushqime të shumta yndyrë-djegia që ndihmojnë krijojnë një rezultat thermogenic në trupin tuaj që mund të luajë një detyrë jetike për të ndihmuar ju të pakta poshtë.

Monitorimi pesha është jashtëzakonisht e rëndësishme për shkak të faktit se ajo ndikon në çdo aspekt të jetës shoqërore, fizike dhe emocionale.

Nëse ju konsumoni ushqime të shëndetshme dhe të ekuilibruar, ju do të ulë në masë të madhe mundësinë e që kanë të bëjnë me probleme të ndryshme shëndetësore të përbërë nga sëmundje kardiovaskulare dhe gjithashtu diabet mellitus.

Trupi nuk ka vetëm të derdhur yndyrë kur ju ushtroni. Gjithashtu kur fle, ju njohin!

Djegiet e trupit lidhur me 400-500 kalori për 8 orë të shkoni për të fjetur.

E pra, për të rritur shumën e derdhur yndyrë gjatë gjithë mbrëmjes, ajo kurrë nuk dhemb për të ngrënë para se të shkojnë në shtrat.

Oops … por nuk e vetëm të konsumoni në qoftë se ju nuk doni barku juaj të rritet edhe më të mëdha.

Excellent, marr trembëdhjetë lloje të ushqimeve të ulët-kalori yndyrë-djegia.

1. Citrus fruta

Ushqime që djeg yndyrë, ndërsa ju gjumin - Citrus frutafrutave agrume si limon, grejpfrut, gëlqere, gujava, dhe gjithashtu domate janë të bollshme në vitaminë C dhe fibra të cilat mund të ndihmojë të hedhë yndyrë.

Citrus fruta besohet për të rritur punën e normës metabolike të trupit. Më shpejt funksionet metabolizmin, aq shumë të shpejtë dhe shumë më tepër depozitat yndyrë janë derdhur.

Përveç kësaj, familja agrume ka veti të gjitha-natyrore diuretik që mund të ndihmojnë të pastër traktin e zorrëve nga një grumbull i mbetjeve ushqimore që nisën kapsllëk.

Racionale, aq më shumë lëna që përcaktojnë dhe të grumbulluar gjatë në traktin e zorrëve, më shumë peshë që ju të merrni.

Çuditërisht, përmbajtja e vitaminës C nga frutave agrume është gjithashtu e dobishme në ruajtjen e lëkurë të shëndetshme dhe të ekuilibruar gjatë pjesës tjetër sonë.

2. qumësht

Ushqime që djeg yndyrë, ndërsa ju gjumin - QumështCituar nga Livestrong, qumështi me pak yndyrë (qumësht i skremuar) ose jo-yndyrë (pa yndyrë) është një yndyrë-djegia ushqim i madh merret para se të shkojnë në shtrat.

Kjo po ashtu përbëhet nga ushqime dhe gjithashtu pijeve që janë përpunuar shfrytëzuar këto lloje të qumështit, për shembull, të ulët-yndyrë kos ose djathë (Swiss, lloj djathi, feta, mocarela). Pse?

Materiali i kalciumit dhe mineraleve në qumësht ndërvepron për të rritur punën e metabolizmit të trupit të shkrihet yndyrë, ndërsa gjumi.

Përveç kësaj, qumështi është gjithashtu një burim i karbohidrateve komplekse që mund të ndihmojnë të mbajë gradë insulinës ulët. Nivelet e ulëta të insulinës ndihmojnë për të rritur procesin e metabolizmit të trupit dhe që derdh kalori.

Për të marrë këtë përfitim, keni nevojë për të marrë në 1200 deri në 1300 mg kalcium çdo ditë. Një gotë 250 ml qumësht ka 300 mg kalcium.

Pra, përpjekje për të marrë në 3-4 pjesë të qumështit të ulët-yndyrë në baza ditore, qoftë në përbërësit e pastër ose të rafinuar aktive të tilla si djathë dhe kos, për të ndihmuar trupi shkrihet yndyrë shtesë në mënyrë efikase.

3. Grurë i tëri

Ushqime që djeg yndyrë, ndërsa ju gjumin - Gruri Wholegruri tërë dhe drithërat të tilla si orizi, oriz të egër, oriz i zi, dhe quinoa janë pasuruar me fibra dhe karbohidrate objektit që ndihmojnë të nxitur metabolizmin e trupit për të përshpejtuar humbje yndyrë.

Procesi metabolike trupit të lartë po ashtu mban nivelet e insulinës ulët. Si pasojë, drithërat të bëhet një nga opsionet e yndyrë dhe kalori-djegia ushqime të gjithë gjumë.

4. arra

Ushqime që djeg yndyrë, ndërsa ju gjumin - NutsNuts të tilla si kikirikë, bajame, soje, fasule veshkave, dhe të tjerët janë burimet e proteinave veggie që mund të ndihmojë për të ruajtur peshën.

Për shkak të faktit se fibra dhe lloji i proteinave të shëndetshme nga përbërësit aktiv veggie zgjat më shumë për të absorbuar.

High procesi metabolike trupit ndihmon shkrihet yndyrë shumë më të shpejtë dhe mban gradë insulinës balancuar mirë, kështu që është menduar të njëjtën gjë në lidhje me aftësinë për të reduktuar kërcënimin e këtij lloji 2 çështjet diabetik.

Arra gjithashtu kemi një seri të mineraleve dhe vitaminave që janë të mira për shëndetin dhe Wellness. Bëni një grusht zgjedhje fasule pjekur si rostiçeri tuaj ose përzierje një pjatë me supë të kuqe bathë të ngrohtë barkun tuaj para se të shkojnë në shtrat.

5. çaj jeshil

Ushqime që djeg yndyrë, ndërsa ju gjumin - çaj jeshilCituar nga Shmangien, një studim zviceran hulumtimi tregon se marrjen e shtesave çaji jeshil (ekuivalente me një gotë e madhe e çajit mjedis miqësor) tri herë në ditë ndihmon djeg 80 herë kalori ekstra se nuk hahet ato në asnjë mënyrë.

Hulumtuesit besojnë se avantazhet e çajit të gjelbër janë në sajë të materialit antioxidant e flavonoids që punojnë për të rritur normën metabolike të trupit dhe të djegur kalori, madje edhe kur ju jeni pushimi.

6. Apple musht uthull

Ushqime që djeg yndyrë, ndërsa ju gjumin - Apple musht uthullApple musht uthull ndihmon të shkrihet yndyrë shtesë duke ulur nevojën për të ngrënë. Kur ju konsumoni uthull molle para enët, ai me siguri do të bëjë që ju të vërtetë të ndjehen të plotë me shumë më pak ushqim.

Përveç kësaj, kjo është edhe një teknikë të gjitha-natyrore e detoxing trupit dhe stabilizimin e pH e stomakut tuaj.

Sepse uthulla është me të vërtetë i lagësht, të sigurt për të shtuar vetëm një tbsp ose dy për një gotë ujë para se të pijshëm.

Së bashku me humbje peshe, ka një numër të përfitimeve cepin e musht molle të tilla si rritjen simptomat PCOS, duke vrarë mikrobet e dëmshme dhe infeksionet, duke minimizuar insulinë dhe gjithashtu nivelin e sheqerit në gjak, uljen e kolesterolit gradë, uljen e presionit të gjakut dhe ngritjen e nivelit të insulinës të ndjeshmërisë.

7. Chia Farërat

Ushqime që djeg yndyrë, ndërsa ju gjumin - Chia Farëratmbjellë fillimisht në Meksikë, këto fara janë të njohura për vlerën e tyre të bollshme diete, si dhe gjithashtu si ushqime yndyrë-djegia.

Konsumojnë fara Chia do të rrisë gradë energji dhe durim. Sepse fara Chia kanë material të lartë fibra, këto fara të mbajtur ju të plotë më të gjatë, duke ndaluar overeating.

8. Gjoks pule

Ushqime që djeg yndyrë, ndërsa ju gjumin - Chicken BreastNëse ju doni për të djegur kalori, atëherë pulave gjirit është më e mirë yndyrë-djegia e ushqimit.

Përdorimi i 3 ounces e bustit të pulave ju ofron 37% të sasisë së proteinave sugjeruar nga trupi përditshme.

Kjo do të bëjë trupin tuaj të vërtetë të ndjehen invigorated gjatë gjithë ditës. Faktori kryesor për proteina bust pule ndihmon për të humbur peshë është e bollshme në leucine.

Kjo është një amino acid i njohur që e bën në masë të ligët muskujve dhe djeg më shumë kalori.

9. kokosit naftës

Ushqime që djeg yndyrë, ndërsa ju gjumin - Coconut OilVaj kokosit është e njohur për të përmbajë yndyrore madh acide quajtur Medium Zinxhiri acidet e ngopura.

Këto yndyrna të ju ndihmojë të mbeten të plotë kështu që ju merrni në kalori më pak.

Këto acide yndyrore ndihmojnë trupin të shkrihet rreth 120 kalori më mirë çdo ditë.

Aspekti më i mirë i naftës kokosit është se ajo ndihmon në reduktimin e yndyrë bark (yndyrë organeve të brendshme).

10. Vaj ulliri

Ushqime që djeg yndyrë, ndërsa ju gjumin - Olive Oilvaj ulliri është një lloj i yndyrë të shëndetshme që është shumë ideale për eliminimin e yndyrave të këqija. Ajo gjithashtu ndihmon kontrollin e kortizolit, e cila quhet tensioni agjente hormonale, si dhe po ashtu shkakton shtim në peshë.

Hani vaj ulliri vazhdimisht, mundësisht pa gatim atë.

Ju mund të konsumojnë një lugë gjelle çdo ditë në mëngjes. Ju gjithashtu mund të përfshijë atë në sallatë tuaj, bukë ose supë.

11. banane

Ushqime që djeg yndyrë, ndërsa ju gjumin - BananaBanane janë bollshëm në kalium. Ata gjithashtu kanë sasi të madhe të kalciumit dhe magnezit dhe gjithashtu vitamina.

Nëse ju hani këtë fryt çdo ditë, ju do të shihni se sa shumë yndyrë trupit ju mund të hiqni.

12. Berries

Ushqime që djeg yndyrë, ndërsa ju gjumin - BerriesBerries tilla si luleshtrydhe, raspberries, dhe gjithashtu boronica janë të mbushura me polyphenols.

Këto polyphenols janë kimikate të fuqishme të gjithë-natyrore që mund të ju ndihmojë të humbni peshë shumë më të shpejtë.

Por, boronica janë më efektive për të djegur yndyrë bark, si rezultat i sasisë së lartë të antioksidantë. Këto antioksidantë të rritur normën metabolike dhe gjithashtu janë të besueshme në djegien e kalorive.

13. avocados

Ushqime që djeg yndyrë, ndërsa ju gjumin - AvokadoAvocados janë një fryt i madh për shkrirjen yndyrë bark për shkak të faktit se ata përfshijnë sasi të larta të omega-6 acide yndyrore, të cilat janë monounsaturated yndyrna që konsiderohen të shëndetshëm për trupin.

Avocados rritur gradë yndyrë që do të shkëmbehet energji, duke rritur normën metabolike dhe rritjen e djegur dhjamin.

Megjithatë mbani në mend, të ketë një peshë optimale trupit nuk është gati e mjaftueshme thjesht për të miratuar një plan të shëndetshme dietë.

Ju gjithashtu kërkojnë që të jetë me të duke bërë vazhdimisht aktivitete të shumta fizike që mund të ndihmojnë të hedhë yndyrë më ideale.

Rebecca Milani

Rebecca Milani is a freelance author of fitness that aiding people to share knowledge on diet, training, and supplements for a much better life. With a life of writing and also years in the fitness occupation, She is an ideal combination of knowledge and the capacity to turn that expertise right into an interesting article for the reader's advantage.