site
stats

12 Përfitimet e proteinave kazeinë që ju nuk e dini

Kazeinë është një lloj i proteinave të shëndetshme të vendosura në pikat e qumështit, të tilla si qumështi, kos, çokollatë shijshme, gelato dhe gjithashtu disa ushqime të përpunuara.

Kjo është një ngadalshëm-tretet qumështi proteina të shëndetshme që njerëzit zakonisht e marrin si një shtojcë.

Ashtu si hirrë, proteina kazeinë ka një vlerë të lartë biologjike që tregon ajo i ka të gjitha acidet e rëndësishme amino kërkuara për të gjitha procedurat e tua që kërkojnë proteina të shëndetshme.

Ajo nis aminoacidet gradualisht, në mënyrë që njerëzit zakonisht marrin atë para se të shtrat për të ndihmuar me çlodhje dhe minimizuar avari muskujve indeve, ndërsa ata të pushuar.

Studime të shumta kërkimore kanë zbuluar se ndihmon të përmirësuar rritjen e indeve muskulore, së bashku me një shumë të përfitimeve të tjera të ndryshme të kazeinë proteinave të shëndetshme.

1. kazeinë ndihmon për të rritur normën metabolike

Një hulumtim i kryer në Holandë ka gjetur se duke rritur futje kazeinë nga dy herë e gjysmë, individë të kishte mundësinë që të ketë një normë më të lartë metabolike, ndërsa gjumi dhe gjithashtu një ekuilibër shumë të mirë të përgjithshëm yndyrë. Gjithashtu e vini re është se nivelet e ngopje ishin 33% më të larta.

Ta vë atë thjesht, duke marrë kazeinë ju do të jo vetëm të rritur shanset tuaj për të humbur yndyrë, por ju do të bëni këtë në një bark të plotë.

2. mbajtjes muskujve Madhe

Sa herë që ju jeni duke shkuar në një dietë të reduktuar kalori, ndër problemet fillestare që do të përfundojë si një shqetësim në rritje është një humbje masë të ligët muskujve. Që nga ju nuk do patjetër të furnizuar me kalori të mjaftueshme për të mbështetur plotësisht të gjithë fuqinë kërkon nevojshëm gjatë gjithë ditës, ju jeni duke kërkuar trupin tuaj të kthehet në qelizat e depozituara trupit për energji.

Një studim i realizuar nga Boston vlerësuar variacionet në muskulare fitimet ligët masive indet së bashku me një humbje të përgjithshme yndyrë kur subjektet ose mori kazeinë proteinave hidrolizantit në krahasim me një hirrë proteinave të shëndetshëm hidrolizate, ndërsa përveç kësaj hahet një regjim hypocaloric dietë dhe kryerjen e trajnimit rezistencës.

Ndërsa dy grupet u tregojnë një humbje yndyrë, ekipi shfrytëzuar proteina kazeinë tregoi një humbje më të lartë do të thotë peshe dhe rritet më të mëdha në qëndrueshmëri për trupin e sipërme, supet, si dhe këmbët.

Së bashku me këtë, është vërejtur gjithashtu se ekipi kazeinë shfaq i hulumtimit me një për qind më të madhe të trupit të përgjithshëm të masë të ligët në krahasim me veprimet e tyre të mëparshme. Kjo tregon një normë më të lartë të ligët mbajtjes trupit, duke demonstruar kazeinë për të qenë veçanërisht efikase në mbajtjen në masë të muskujve.

Ajo duhet gjithashtu të theksohet se të dyja ekipet të shëndetshme proteina bëri përplasem konsumin e tyre proteina deri në 1.5 çdo kg të peshës trupore në ditë, për të siguruar që duhet të mbetet në zonën për ndonjë nga këto elemente të vijë të drejtë në lojë.

Nëse ju nuk jeni duke marrë proteina të mjaftueshme të shëndetshme në gjatë një dietë, kjo nuk do të bëjë një ndryshim çfarë forme ju jeni duke përdorur, ju ende do të humbni në masë të muskujve indeve.

3. Rriten qëndrueshmëri tuaj

Sipas një studimi Massachusetts, kazeinë mund të ketë një rezultat edhe më të mirë se tani hirrë, kur ajo përfshin rritjen e muskujve në masë fuqinë tuaj.

Shkencëtarët raportojnë se pjesëmarrësit duke marrë kazeinë pothuajse rritur forcën e muskujve indeve në këmbët e tyre, gjirit, dhe shpatullat.

Dallimi thelbësor është ndoshta si pasojë e shtëpive anti-catabolic e kazeinë.

4. kazeinë reklamuar humbje peshe

Një hulumtim që është kryer nga International Journal of probleme peshe vërejtur se ata që kombinuar një konsum të lartë të kalciumit gjatë një periudhe njëzet e katër hr me një konsum normal të proteinave të shëndetshme zbuloi ngritur yndyrë fekal dhe gjithashtu shkarkimi energjisë për atë ditë e afërsisht 350 kJ më i lartë se ato që as mori në një kalcium të reduktuar, konsum normal proteinave të shëndetshme apo ata që hanin një proteine të lartë të shëndetshme, konsum të lartë kalcium.

Ajo tregon up nga ky studim kërkimor, atëherë kjo është më mirë për të zbuluar një ekuilibër të mirë në mes kalciumit dhe futje proteina, dhe jo vetëm rritjen e proteinave të shëndetshme deri më të madhe për të promovuar humbje yndyrë.

Kazeinë pluhur proteina të shëndetshme me siguri do të ju ndihmojë të përmbushur dy objektiva për të pasur një konsum më të lartë kalciumi përveç për rritjen e marrjes tuaj të shëndetshme proteina, duke e lejuar ju që të optimizojë përfitimet humbjen tuaj yndyrë.

5. kazeinë zgjat më shumë në sistemin tuaj

Jo të gjitha proteinat të shëndetshme janë zhvilluar të barabartë. Nëse kjo është soje, vezë, hirrë, i përkëdhelur, ose proteina kazeinë, ata të gjithë kanë përfitime shumë të tyre të veçanta.

Ndoshta, rezistencë e madhe kazeinë është koha. Kazeinë ka aftësinë për të dhënë gjak tuaj me një ngadalshëm-lëvizje dhe rrjedhë të qëndrueshme të aminoacidet që mund të zgjasë për orë.

muskujt nuk mund të ndërtohet brenda natës, por konsumojnë alkool një gotë qumësht kazeinë pasura është proteina përshtatshëm të shëndetshëm për të ngrënë të drejtë para se të shtrat, pasi ajo do të jetë më e dobishme në të gjithë mbrëmjes se alternativë tjetër të shëndetshme proteina.

6. kazeinë kthehet rezistencë të lartë

Në një studim kërkimor Massachusetts, shkencëtarët vendosur që kazeinë vërtetë dyfishuar rezultatin që hirrë këmbët proteina të shëndetshme kryera, gjoks, dhe gjithashtu rezultatet forcë sup.

Shkencëtarët mendojnë se arsyeja për dallim të rëndësishëm ishte për shkak të kapaciteteve të njohura anti-catabolic kazeinë së.

7. kazeinë kthehet fitimet më të larta

Sipas një hulumtimi të Teksasit, kazeinë mund të jetë një përbërës i rëndësishëm për suksesin tuaj.

Shkencëtarët morën 36 burra ekzekutimin e trajnimit të rëndë rezistencës dhe gjendet gjithashtu se grupi konsumojnë një hirrë dhe kazeinë përzierje pjesëmarrësit Outshined në mënyrë të konsiderueshme që janë dhënë një kombinim të hirrë, BCAAs, dhe gjithashtu shtojcë glutamine.

Gjatë hulumtimit 10-javë, hirrë dhe kazeinë kombinim gjeneruar të rritet më të mëdha në të ligët, masë pa yndyrë.

8. kazeinë rrit dhëmbët tuaj

përputhje radhë me një studim kryer në Britani të Madhe, një do të thotë për të ndihmuar në parandalimin e një të shkojnë shumë më të shtrenjtë dentare që mund të jetë për të marrë në kazeinë.

Studimi i tyre zbuloi se kazeinë proteina të shëndetshme kanë perspektiva për të ulur ose për të parandaluar ndikimet e smalt erozionit.

Pra, nëse ju konsumoni alkool një pjesë të madhe të lëngje frutash, ose thjesht nuk mund të nisin praktikën butë pije, të paktën mendojnë për mbrojtjen e dhëmbëve, duke përfshirë disa proteina kazeinë në dietën tuaj.

9. kazeinë ndihmon për të rritur sistemin imunitar të trupit

Avantazhi kazeinë mbetet në kapacitetin e saj për të siguruar trupin tuaj me një rrjedhë e vazhdueshme e ushqyesve.

Kazeinë është gjithashtu e pasur me glutamine, një amino acid që nevojitet për të mbajtur sistemin imunitar të trupit, sistemin gastrointestinal, dhe mendjen në mënyrë të shkëlqyer funksional.

10. kazeinë ndihmon të promovuar shëndetin e zorrës së trashë dhe Wellness

Një përfitim shtesë e rëndësishme e pluhur proteina kazeinë është se ajo ndihmon reklamuar shëndetin e zorrës së trashë.

Në një hulumtim të kryer nga Australia, kërkuesit shqyrtohen përfitimet shëndetësore dhe Wellness e proteinave të shumta të shëndetshme dhe të vendosur gjithashtu se produktet e qumështit proteinat reklamuar shëndetin e zorrës së trashë shumë më mirë në krahasim me mish dhe gjithashtu soje.

Kjo tregon se të jetë ende një arsye shtesë pse ju duhet fuqimisht të marrë në konsideratë duke përfshirë kazeinë proteinave të shëndetshme për konsum tuaj ditë-për-ditë.

11. kazeinë Proteina mund të reduktojë presionin e lartë të gjakut

përputhje radhë me një hulumtim pak në dhjetor 2016 American Journal of Clinical Nutrition, proteina kazeinë, një nga proteinat kryesore të zbuluara në qumësht, mund të presion të ulët të gjakut në mënyrë modeste.

Në një studim kërkimor, subjektet që morën në 3.8 gram kazeinë Peptidet përditshme për katër javë kishte një rënie mesatare në presion diastolic (numri fund) prej 10.7 mm Hg dhe gjithashtu një rënie tipike të presionit sistolik (numri i lartë) e 6.9 mm Hg.

Një studim i tanishëm hulumtimi nga Boston College Institucioni i ilaçeve (BUSM) ka gjetur se të rriturit që të konsumuar një plan dietë të lartë proteine e 100 gram çdo ditë kishte një rrezik 40 për qind më të ulët të krijimit të presionit të lartë të gjakut (HBP) se sa ata me proteina më të përballueshme gradë konsumit.

Ata gjithashtu gjetën se edhe përdorimi më të shëndetshme proteina ishte e lidhur me një rrezik të reduktuar të tensionit të lartë në afat të gjatë.

Kur një dietë është përcaktuar po ashtu me konsum më të lartë fibra, konsumi më i madh proteina ul 40-60 për qind rrezikun e presionit të lartë të gjakut.

12. cilësia e lartë e proteinave të shëndetshme

Përparësia e fundit që ju do të merrni duke paraqitur kazeinë proteina të shëndetshme të drejtë në planin tuaj dietë është ai i të qenit vetëm një nga më të mira burimeve të cilësisë së lartë të proteinave në dispozicion.

Duke përmbushur minimumin e kërkesave tuaja të shëndetshme proteina është vazhdimisht shqetësimi kryesor, në qoftë se ju jeni duke thithur burimet nivel të lartë të proteinave për të përmbushur këto kërkesa shumë më pak do të sekretuar nga trupi dhe gjithashtu ju do të duhet më pak i përgjithshëm për të ruajtur në masë të ligët muskujve indeve.

Sharing is caring!