site
stats

12 придобивките од казеин протеин кој што не го знаете

Казеинот е вид на протеини откриени во млечни производи, како што се, млеко, јогурт, вкусни чоколади, сладолед и некои преработени храна.

Тоа е бавно разложувачки млечни производи протеин кој поединци најчесто се земе како додаток.

Слично на сурутка, казеин здрави протеини има висока органски вредност што значи дека ги има сите клучни аминокиселини потребни за сите ваши процеси кои бараат здрави протеини.

Тоа започна аминокиселини постепено, така што лицата најчесто тоа се пред креветот за да им помогне со закрепнување и намалување на мускулната маса дефект додека спијат.

Голем број на истражувања, всушност, откри дека помага зајакнување на мускулите развој, заедно со голем број на различни други бенефиции на казеин здрави протеини.

1. Казеин помагала за да се подобри стапката на метаболизмот

А истражувања извршени во Холандија откриле дека со множење казеин доза од 2 и пол пати, поединци беа во можност да имаат поголем метаболички стапка додека спие и далеку подобар вкупен биланс на масти. Исто така да се напомене дека нивоата на ситост беа 33% поголема.

Едноставно става, со преземање на казеин, вие не само што се зголемување на вашата веројатноста за губење на масти, но ќе го стори тоа на поцелосна стомакот.

2. Голема мускулна задржување ткиво

Секогаш кога ќе си оди на пониски калории режим на исхрана, еден од првите прашања што ќе стане шири загриженост е масовно губење на мускулите. Со оглед на тоа што не ќе биде обезбедување соодветна калории целосно да се одржи на сите потреби на енергија повика во текот на денот, вие сте принудувајќи вашето тело да се потпрат на зачувани клетките на телото за енергија.

Едно истражување го стори од Бостон испитуваат варијанти на чистата мускулна маса добивки, заедно со целокупната загуба на масти кога теми или се казеин здрави протеини хидролизат во споредба со протеините од сурутка хидролизат А, а дополнително се одзема хипокалорична диета план и спроведување на отпор обука.

Додека и двата тима не покажуваат загуба на масти, групата што употребата на казеин здрави протеини покажа поголема значи губење на тежината и поголемо зголемување на силата за градите, рамената и нозете, исто така на.

Во прилог на тоа, исто така, беше забележано дека група казеинот се појави на истражувањето со повисока вкупната телесна проценти на посно маса во споредба со нивните претходни мерка. Ова покажува подобра стапка на задржување посно тело, покажувајќи казеин да биде особено ефикасен во одржувањето на мускулното ткиво.

Таа, исто така треба да се спомене дека и двете екипи се судрат протеини нивните консумирање на здрава протеини до 1,5 kg телесна тежина дневно, така што треба да биде во место за ниту една од овие променливи напред во игра.

Ако обично не се одвиваат доволно здрави протеини во текот на диета, тоа нема да се направи разлика во каква форма што го користите, вие сеуште ќе фрли мускулни клетки.

3. Подобрување на вашата издржливост

Inning согласност со истражување Масачусетс, казеин, исто така, би можеле да имаат подобро влијание од сурутка кога тоа се однесува на зголемување на вашата мускулна маса сила.

Научниците велат дека поединците преземање казеин речиси зголеми мускулната ткиво издржливост во своите нозе, градите и рамењата.

Значајните разлика е веројатно се должи на анти-catabolic станбен или деловен простор на казеин.

4. Казеин рекламирање на губење на тежината

Едно истражување што беше изведена од страна на Меѓународниот весник на прекумерна тежина забележано дека оние кои се интегрирани со висока потрошувачка на калциум во текот на еден период од дваесет и четири човечки ресурси, со типична потрошувачка на протеини откри покрена фекални масти и моќ екскреција за тој ден од околу 350 kJ повеќе од оние кои се апсорбира низок калциум, здрави протеини, или оние кои консумираат високо протеинска, висока потрошувачка на калциум.

Тоа покажува од оваа студија, тогаш тоа е идеален да се лоцира одличен баланс помеѓу калциум и протеини, наместо едноставно подобрување на протеини до поголема за да ја промовира губење на масти.

Казеин протеин во прав ќе ви помогне да се постигне и двете цели на кои имаат поголема потрошувачка на калциум, заедно со зајакнување на вашиот здрав внес на протеини, се дозволува да се оптимизира вашиот бенефиции масти загуба.

5. Казеин трае подолго во вашиот систем

Не сите здрави протеини се произведуваат еднакви. Без разлика дали тоа е соја, јајца, сурутка, животно или казеин здрави протеини, сите тие имаат свои предности една-of-a-вид.

Можеби, најголемата издржливост казеин е тајмингот. Казеин има способност да им понуди на вашиот крвоток со бавно и, исто така, стабилен проток на аминокиселини, кои би можеле да траат со часови.

Мускулните ткива не може да биде изграден во текот на ноќта, но сепак пиење на една чаша казеин богата со млеко е оптимален протеини да се консумираат во право пред креветот, како што ќе биде попрактично текот на вечерта, во споредба со било која друга здрава алтернатива на протеини.

6. Казеинот враќа поголема сила

Во една студија Масачусетс, истражувачите откриле дека казеин всушност се зголеми влијанието што сурутка здрави протеини врши нозете, градите, и резултатите рамо сила.

Научниците мислат дека ќе биде фактор на значителна разлика се должи на широко познати анти-catabolic способности казеин е.

7. казеин дава повисоки добивки

Inning согласност со истражување на Тексас, казеин, може да биде од суштинско значење активна состојка за вашиот успех.

Научниците се 36 мажи вршење на големите отпор обука и, исто така, покажа дека тимот земајќи ги во сурутка и казеинот се меша значително ги надмина учесниците кои беа дадени мешавина од сурутка, BCAA, и глутамин додаток.

За време на истражувањето на 10-недела, комбинација од сурутка и казеинот дадоа најголем крева во посно, масти слободна маса.

8. Казеин зајакнува забите

Inning согласност со истражување спроведено во Велика Британија, еден значи, со цел да помогне да се спречи многу повеќе скапи орален проверете може да биде да се јаде казеин.

Нивното истражување покажа дека казеин протеини имаат што е можно за да се намали или да се спречи резултатите од емајл ерозија.

Значи, ако се конзумираат голема доза на овошни сокови, или, едноставно, не може да започне однесувањето на сода, во најмала рака да се разгледа обезбедување на забите со вклучувајќи и некои казеин протеин во вашата исхрана.

9. Казеин помагала за да се подигне телото имунолошкиот систем

предност Казеинот е во неговата способност да се обезбеди вашето тело со стабилен проток на хранливи материи.

Казеинот е исто така богата со глутамин, амино киселина мораше да го задржи телото имунолошкиот систем, дигестивниот систем, а исто така и на мозокот во одлична исправна состојба.

10. Казеин им помага на промовирање на здравјето на дебелото црево и велнес

уште еден од суштинско значење предност на казеин протеин во прав е дека тоа помага рекламирање на дебелото црево здравје и благосостојба.

Во една студија го стори од Австралија, научниците наиде на здравствени придобивки од различни здрави протеини и, исто така, покажа дека млечни протеини унапредување на здравјето на дебелото црево многу подобро од месо и соја.

Ова докажува да биде уште една причина дека треба силно да се размислува за додавање казеин протеин во вашата дневна потрошувачка.

11. Казеин здрави протеини може да го намали крвниот притисок

Inning согласност со една мала студија во декември 2016 Читај повеќе mk Американскиот весник на професионални храна, казеин здрави протеини, меѓу главните протеини откриени во млекото, би можело да биде пристојно понизок крвен притисок.

Во една студија, теми кои јаделе 3,8 грама казеин пептид ден во тек на четири недели имаше еден обичен пад на дијастолниот притисок (на дното број) на 10,7 mm Hg и исто така типичен пад на систолниот стрес (на врвот број) од 6,9 mm Hg.

Неодамнешното истражување од Универзитетот во Бостон школа за медицина (BUSM) откри дека возрасните кои консумираат високо-протеинска исхрана од 100 грама дневно имале 40 отсто помал опасност од развој на хипертензија (HBP) од оние со повеќето достапни потрошувачка степени здрави протеини .

Тие, исто така наоѓа дека дури и повеќе здрави протеини е поврзано со намалување на ризикот од хипертензија во долг рок.

Кога исхраната е, исто така, се карактеризира со високо влакна доза, поголемо консумирање на здрава протеини 40-60 проценти се намалува ризикот од хипертензија.

12. Повисок квалитет на протеини

Последните корист ќе добиете преку воведување на здрави протеини казеин право во вашата исхрана план е дека на тоа се само еден од најефикасните премија ресурси на здрави протеини лесно достапни.

Додека ги задоволува минималните барања здрави протеини е постојано на врвот загриженост, ако сте земајќи во врвен квалитет ресурси на здрави протеини за да се задоволат овие потреби многу помалку сигурно ќе се излачува од телото и, исто така, ќе се бараат помалку општо за одржување на посно мускулна маса.

Rebecca Milani

Rebecca Milani is a freelance author of fitness that aiding people to share knowledge on diet, training, and supplements for a much better life. With a life of writing and also years in the fitness occupation, She is an ideal combination of knowledge and the capacity to turn that expertise right into an interesting article for the reader's advantage.