site
stats

Митови и факти за стероиди Несакани ефекти

Дискутирање стероиди во здравствени клубови е ништо ново. Всушност, иако тоа е забрането, овие лекови се уште е лесно добиле од мускулната маса фанатици.

Не само за доброто на конкуренцијата, стероиди се сега исто така се користи од страна на поединци едноставно да се погледне повеќе моќни и исто така, бараат поголеми.

Навикнати на придобивките, стероид клиенти се стави настрана од лошите влијанија на себе стероиди.

Бројот на митови кои создаваат, како и недостаток на информации, прави неколку корисници не се потпираат на негативните ефекти што се случи по употребата.

Да се разјаснат ова, соработници сигурно ќе ја разгледа митови и факти во врска со стероид несакани ефекти тече во физичката кондиција кругови врз основа на 2 експерти, особено на д-р Ед Sebanegh, MD (претседател на одделот за урологија во Кливленд, Охајо објектот) и д-р . Стјуарт Weinerman, MD (ендокринолог на северниот брег – LIJ Wellness систем, Њујорк).

Види на разговор се наведени подолу:

1. стероиди може да се направи машки тестисите се намали

ФАКТ : Кога машкиот користи стероиди за да се зголеми нивото на тестостерон, тоа може да се меша со биланс на сите природни хормонални средства во телото.

После тоа полека сите природни производството на тестостерон ќе се откажат, и во крајна линија, тестисите, секако, ќе се намали.

2. тестисите големина сигурно ќе се врати на редовните по прекин на земање стероиди

Мит : По quiting земање стероиди, телото бара време за зајакнување на тестостерон производство во нормала уште еднаш.

На високото користат доза, толку подолго на употреба, е подолго времето на закрепнување.

Исто така, во некои случаи, стероид употреба може да создаде проблеми со плодноста и трајни секс поврзани со дисфункција.

3. Лицата кои користат стероиди, по што застана, сигурно ќе ја доживее импотенција

ФАКТ : Машко Сексуална ефикасност не може да се смени кога земање стероиди.

Но, кога поднесе оставка на синтетички тестостерон ресурси, ниско-T симптоми (намалување на нивото на тестостерон), секако ќе се одржи.

Ова се состои од еректилна дисфункција.

4. стероиди може да се направи бисти мажите расте

ФАКТ : Телото на машки природно претвора голем број на проценти на тестостерон во естроген.

Значи, кога станува infuses големи количини на тестостерон во телото, телото ќе секако дополнително конвертирате неколку од тој хормон во естроген за нормализирање на односот на тестостерон во естроген.

Порастот на естроген може да предизвика многу проблеми, од кои еден е градите раст во мажите (gynecomastia).

5. стероиди може да го оштети плодноста кај мажите

ФАКТ : Не е само намалување на тестисите, како и минимизирање на природен тестостерон производство, но, исто така, стероиди може да го оштети врвен квалитет и бројот на сперматозоидите.

Се разбира, момци имаат многу високи нивоа на андрогени во тестисите што е она што предизвикува одлична производство на сперма.

Меѓутоа, ако на тестостерон се намалува и тестисите се намалува, тоа сигурно ќе влијае на спермата создадена.

6. стероиди направи вашето лице изгледа голем

Мит : Изработка на употреба на анаболни стероиди може да предизвика појава на акни, но не и со проширување на лицето.

Растот на компоненти тело доаѓа да биде поголем (акромегалија) е резултат на конзумирање на хормонот Бургас, за разлика од стероиди.

Rebecca Milani

Rebecca Milani is a freelance author of fitness that aiding people to share knowledge on diet, training, and supplements for a much better life. With a life of writing and also years in the fitness occupation, She is an ideal combination of knowledge and the capacity to turn that expertise right into an interesting article for the reader's advantage.