site
stats

Изберете соодветен како и идеална исхрана се подготви за вас

Програмата на план на исхрана е ефикасен метод за да се формира едно тело. Не постои ништо друго од зборот план на исхрана ако сте жедни остар Sixpack.

Затоа што многу мускулите совети држави, шест пакети се направени во кујната, 70% план на исхрана е 30% тренингот. За таа план на исхрана игра клучна функција во развојот на вашиот Sixpack.

Денес има многу на хранливи модели кои се јавуваат со соодветните принципи. За таа цел, треба да се најде решение кое план на исхрана е идеално да се применуваат секојдневно како на здрав начин на живот.

Следните видови на диета режими, кои може да се направи упатување на вашата исхрана поставување.

Кето Исхрана план

Предности-кето-диета

Кето исхраната план (ketogenic) е диететски поставување со концептот на намалување на потрошувачката на јаглени хидрати и го заменува со масти.

Со примена на планот на кето исхраната на телото ќе доживее метаболна состојба се нарекува кетоза. Кога кетоза се одвива, телото е навистина сигурен на оставајќи ги без масти (право во кетони) и, исто така, што го прави власта за активност.

Планот на кето исхраната може да предизвика голема намалување на нивото на шеќер во крвта и инсулинот.

Иако тоа е препорачливо да се јаде маст, изборот на храна ресурси треба да продолжи да биде селективна.

На масти во прашање е здрави масти, како што се во црвеното месо, јајца, маслиново масло, рибино масло, масти сирење, млеко, а исто така и целата зрна.

Мејо Исхрана план

план на Мајо диета е диета што произлегуваат од Мајо центар Америка. Овој план на исхрана е дизајниран со комбинација на здрава избалансирана храна за 13 дена.

Концептот е да се јаде храна богата со протеини, намалување на калории, а исто така со малку јагленохидрати.

Во овој план на исхрана, постои листа на храна кои треба да ги следите за 13 дена, а обичните храна се обработува на пареа, а исто така на готвењето. план на Мајо исхрана е обработена, без користење на сол.

Со намалувањето на внесувањето на сол на тежина брзо ќе одат надолу, поради природата на сол што ги врзува вода.

Кога потрошувачката на сол е минимизиран, телото сигурно нема да се врзуваат вода и материјалот на водата во телото, секако, ќе се намали. Резултатот е тоа што тежината иде надолу.

план на Мајо Исхрана е одлична да се направи пред натпреварот, каде што мора да се минимизира масти и вода степени.

наизменичното постот

Повремени постот е начин на исхрана режим со периодични постот. Оваа техника доаѓа од Винг Чун наставниците во Хонг Конг.

Во овој план на исхрана, може да се консумираат било кој тип на храна во определено време. Сепак, кога е потребно да се брза, вие само може да се консумираат обична вода и чај.

Следниве е фаза пат во наизменична постот;

  • Консумираат 8 часа, на гладно 16 часа.
  • Јадете 6 часа, не јаде 18 часот.
  • Консумирајте 4 часа, брзо во 20 ч.
  • Не јаде 24-час (кога се консумираат, остатокот брзо).

План на исхрана со периодични постот е несомнено ефикасен за контрола на телесната тежина, но тоа не е безбедно да го стори тоа со текот на времето.

Вишокот на калории и калории дефицит

Вишокот на калории и калории дефицит

Вишокот калории = калории> калории надвор

Калории дефицит = влезот калории <  калории надвор

Во планот за исхрана, секојдневно калории услови кои треба да се исполнат. дефицит на калории е да се намали / граница дневен внес на калории со цел на губење на тежината.

Ако генерално треба 1800-2000 калории дневно, само бараат врска 1300-1600 калории.

Со тоа калории недостатоци, телото индиректно ќе ја оштети мастите да се заврши се моќ и масти загуба се случува.

Ако дефицит на калории е за губење на масти, тоа е различно од вишокот калории.

За разлика од недостаток на калории, вишокот на калории се наменети за оние кои имаат намера да се добиваат на тежина.

Нормално, се додаваат ден-за-ден калории околу 200-500 калории. Сепак, во примената на вишокот на калории, треба да бидат ефикасни зачувување на видот на храната што ја јадат, така што телото масти не се зголеми.

Внес на многу протеини и тежина обука е одлична во вишокот на калории за да се осигура дека мускулното ткиво маса се зголемува.

Прилагодлив план на исхрана

Флексибилен план за исхрана

Последниот е адаптибилен план на исхрана или она што е познато како IIFYM (Ако тоа одговара на вашите макроа).

Прилагодлив диета режими може да се задржи вашата тежина, бидејќи на доволно секојдневниот внес на калории.

Оваа диета план ви овозможува да се консумираат секаков вид на храна, но со проблеми кои ги задоволуваат барањата на macronutrient потребни од страна на телото, не помалку и ништо повеќе.

Macronutrient потреби да содржи јаглехидрати, протеини и масти.

Јасна точки кои мора да се разбере во овој план на исхрана се;

  • Знаете што вашата дневна калории барања се
  • Јадете 10-20% помалку од твојот ден-за-ден калории бара
  • Поделба на масти, протеини и јаглехидрати (со соодветна вода и барања влакна)

Можеби оваа диета план е малку повеќе предизвик, бидејќи ќе мора да се пресмета секоја калорија од храната што ја консумираат.

За пресметување на ден-за-ден калории, може да го симнете и инсталирате апликацијата Калкулатор на официјалниот сајт на IIFYM.

Сега кој е најдобар за вас?

Што е тоаВие треба да се признае, намалување на телесната тежина и губење на тежината се 2 различни точки.

Со губење на тежината, само губат телесната тежина, додека во масти загуба, нивото на масти во вашето тело, исто така, се намалува, генерирање на слабеење.

Како резултат на тоа, ако целта ви е само да се намали телесната тежина, може да се користат диета OCD која се верува дека е во можност да се намали телесната тежина брзо.

Но, ако вашата цел е да се отстрани масти поднесени во делови на телото, вклучувајќи го и стомакот да се погледне Sixpack, може да се донесе план за кето исхраната.

За оние од вас кои сакаат да се качи на сцената на натпреварот, мајонез исхрана планови кои можат да ви помогне да се намали телесната тежина со задржување на водата, бидејќи не одземаат многу сол.

Исто така може да се направи на мускулите посува до максимум кога позиционирање.

Во циклусот на мускулите зграда, можете да направите употреба на калории недостатоци и, исто така, вишокот калории.

Во зголемување на bulking користите вишок калории пресметка, каде што повеќе калории може да се најде во калории отколку надвор.

Сепак, со забелешка дека храната јаде содржи повеќе здрави протеини, а не мастите, така што на мускулната маса не покренува телесните масти.

Додека да се добие повеќе посно (сечење) на мускулната маса, може да се користат калории недостатоци. Ова е природно доаѓаат со тежински тренинг.

Последниот е флексибилен план на исхрана. Оваа диета план обично е прифатен од страна на жените кои сакаат нивната телесна тежина да биде идеален.

Со одржување на голем план на исхрана, оваа диета план е дополнително можност за зачувување на здрава и урамнотежена тело и сосема веројатно направено долг рок.

Rebecca Milani

Rebecca Milani is a freelance author of fitness that aiding people to share knowledge on diet, training, and supplements for a much better life. With a life of writing and also years in the fitness occupation, She is an ideal combination of knowledge and the capacity to turn that expertise right into an interesting article for the reader's advantage.