site
stats

Е Сурутка Протеини здрав?

Дека не знае овој вид на додаток? Протеин од сурутка.

Whey протеинот е само еден од најпопуларните спортски додатоци на планетата.

Почнувајќи со спортисти да држат диета дури и се разбере овој додаток. Секој фали на предности. Некои луѓе користат Сурутка Протеини да се добие мускулна маса.

Други, пак, се потпираат на неа за да се избегне глад и телесната тежина. Кога се вклучуваат со вежбање, овој додаток може да ви помогне да заврши се помоќни, потенок и монтер.

После тоа, колку протеин во прав ви е потребно?

Се утврди вашиот идеален Сурутка Протеини потрошувачка

Здрави протеини барања се разликуваат значително од некој за уште еден. Здравствените работници нормално советува секојдневна потрошувачка од 0,8 грама здрави протеини по килограм телесна тежина.

Според Харвард здравствена установа, ова е само минимален износ потребен за здрави индивидуи.

На многу повеќе активни сте, толку повисок вашиот внес на протеини.

Исто така, протеини барања се зголеми со возраста.

Како што објавија од денес Исхрана професионална членки, мајки и татковци бараат поголеми количини на здрава протеини за да се избегне губење на мускулната ткиво, а исто така ги задржи мускулната маса.

Нутриционистите советуваат постарите луѓе на возраст од 65 до јадат минимум 1 грам протеин на килограм телесна тежина секој ден.

Како и за професионални спортисти и буквално енергетски поединци, тие бараат повеќе протеини во нивната исхрана.

Овие хранливи материи помогне зачувување на мускулите, зголемување на општата цврстина и помош пост-тренингот лекување.

Таа, исто така им помага dieters се спречи губење на мускулната ткиво. Тоа не е невообичаено за спортисти да се земе во 2 грама протеини или дури и повеќе на килограм телесна тежина на ден.

Значи, не постои една големина формула за сите во идентификување на консумирање на здрава протеини. Секоја мала работа се сведува на целите на секој поединец на физичката кондиција и цели.

Можете да изберете да се земе овој додаток секој ден или секој неколку дена.

На пример, ако добиете на нискокалорична или ниско-јаглени хидрати исхрана план, тоа го прави добра смисла да се зголеми потрошувачката на здрави протеини.

Без разлика дали тоа потекнува од храна или здрава протеин во прав, овие хранливи материи сигурно ќе ве натера да се заврши повеќе, како и да се подигне вашиот метаболизам.

Е Сурутка Протеини здрав?

придобивките на здравјето и на веј протеин во прав се поддржани од страна на научни истражувања.

Кога интегриран со тренингот, овој додаток може да им помогне на подобрување на мускулната маса димензија, како и издржливост, намалување на телесните масти и исто така се зголеми тело структура.

Тоа е причината зошто нутриционистите укажуваат Сурутка Протеини за контрола на тежината.

Здрави протеини во прав пијалаци, особено оние вклучувајќи сурутка, може да се потисне апетитот и копнежи, додека зголемување на заситувањето.

Како што, впрочем, сурутка е екстра сигурен во управувањето со желби од сојата, казеин, како и јајца.

Покрај тоа, таа помага во намалување на нивото на шеќер во крвта, го намалува гастричната одвод, и исто така ќе престане инсулин шила.

Ова значи дека сурутка протеин во прав не е само безбедно, но исто така корисни за дијабетичарите.

Токму како да се користат Сурутка Протеини безбедно и здраво

Според една студија објавена во спортска медицина, најефикасен време да се консумираат Сурутка Протеини желби тренинг сесија.

На овој начин, сигурно ќе се опорави побрзо од остварувањето и избегнување на мускулите непријатност.

Што се однесува до општата благосостојба, не двоумете се да јадете овој пијалок секое време од денот.

Овој додаток може да се менува од ден на ден третира како и да те направи целосна помеѓу јадења.

Изберете врвен квалитет формула без sugarcoated како и разни други хемикалии како што се органски сурутка протеин во прав, сурутка изолира, како и сурутка hydrolize.

Што и да е одличен избор. Проверете етикети, како и хранлива вредност.

Rebecca Milani

Rebecca Milani is a freelance author of fitness that aiding people to share knowledge on diet, training, and supplements for a much better life. With a life of writing and also years in the fitness occupation, She is an ideal combination of knowledge and the capacity to turn that expertise right into an interesting article for the reader's advantage.