site
stats

Водич за проектирање појадок, ручек и вечера менија за време на кето исхраната

Кето или ketogenic исхрана планови се исхрана планови кои се однесуваат на ниско-јаглени хидрати и високо ниво на масти.

Некои истражувања кои ја поддржуваат оваа техника велат дека ketogenic може да се намали телесната тежина брзо сепак се уште се подигне енергија.

Други предности кои може да се стекнат со кето вклучуваат избегнување на опасноста од дијабетес, рак, епилепсија, а исто така и Алцхајмеровата болест. Значи, како може да се развие исхрана режим кето избор на храна за секој ден?

Прегледот се одвива кето

насоки губење на тежинатаКако што е објаснето во текот, модел кето концентрира на храна која е богата со масти и, исто така, се намали во јаглехидрати и висока во масти.

Ако нормална употреба на масти е ограничен на околу 20-30% од барањата ден-за-ден, ketogenic препорачува внес на масти колку што е 60-70%.

потрошувачката на храна на јаглени хидрати извори дополнително се многу значително го намалија на само 5% од барањата ден-за-ден воопшто.

Наместо тоа, јагленохидратите се разменуваат за високо протеинска храна за да се исполнат 20 отсто од барањата на телото.

Екстремни намалување на јаглехидрати го прави добиете тело во фаза наречена кетоза.

Отсуството на јаглени хидрати доза прави телото не генерира доволно шеќер во крвта да се изгорени како енергија. Како резултат на тоа, телото почнува да се оштети прекине масти депозити како резервна копија извор на енергија.

Храна која се спречени во кето

Храна која се избегнуваат во исхраната на кетоПодолу е листа на висок хидрати храна која треба да се намали или да се елиминира на ketogenic:

 • Слатка храна: Сода, овошен сок, сокови, колачи, сладолед, слатки
 • Зрна или брашно: Жито-базирани производи, ориз, тестенини, житарици
 • Овошје: Сите овошје, со исклучок на мал дел од овошје како што се јагоди
 • Кикирики или грашок: грашок, грав, грав
 • Зеленчук и, исто така, корен светилки: Компири, пријатна компири, моркови
 • Нискокалорични производи или диети: Овие елементи често се состои од висок јаглехидрати
 • Некои ароми или сосови: Производи вклучуваат големи зделки на шеќер и штетни масти
 • Штетни масти: ограничување на потрошувачката на преработени зеленчук масла, мајонез
 • алкохол
 • Храна без шеќер: Има високо ниво на фабрикувани шеќер, кој може да влијае на постапката за кетон.

Препорачана храна во кето

Препорачана храна во исхраната на кетоНа листата подолу видови на високо-масна храна се предлага да учествуваат во менито на кето, особено:

 • Месо: Црвено месо, бифтек, свинско месо, колбаси, сланина, пилешко и мисирка
 • Масни риби: лосос, туна, сардини, скуша и
 • јајце
 • Путер и лосион
 • Необработени сирење (Чеда, коза, лосион, сини или моцарела)
 • Ореви и семиња: бадеми, ореви, Chia семиња
 • Здрав и избалансиран масло: Дополнителни девица масло маслиново масло, масло од кокос и масло од авокадо
 • Авокадо, јагоди
 • Ниско-јаглени хидрати зеленчук: Еколошки зеленчук, домати, кромид, пиперки
 • Леќата: Можете да ги користите сол, бибер и, исто така, различни здрав и избалансиран компоненти и зачини
 • Полномасно млеко, со полно работно млеко
 • 90% темна вкусни чоколадна

Стил избор на храна диета кето за секој ден

Клучната работа да се има предвид при подготвувањето на диета мени план кето е одделот помеѓу јаглехидрати, протеини и масти: 75% масти, 20% протеини, и 5% јаглехидрати.

Покрај тоа, исто така, користат која храна преглед треба да се спречи и кои, исто така, се препорачува еден.

Следниве е опција кето исхраната режим што можете да вежбате дома.

мени 1

Појадок : црно кафе без павлака, шеќер, шеќер, млеко (може да се вклучат со кокосово масло или путер / маргарин, дополнително може да се “засладен” со ѓумбир / цимет / ванила / чоколадо во прав). Ова мени утрински оброк вклучува 84 отсто маснотии, 12 отсто здрави протеини, како и 2 проценти карбо.

Ручек : скара пилешко биста со путер или путер или маслиново масло, сезоната со лук, бибер и сол, како и разни други природни билки по вкус. Од ова мени може да добие 69 отсто маснотии, 30 отсто здрави протеини, јаглени хидрати и 1 процент.

Вечера : Уредување говедско месо со домати, рендано сирење, лосион, пролетта кромид, путер. На хранливи материи што ги добивате од вечера се 73 отсто маснотии, 23 отсто протеини, како и 3 проценти јаглехидрати.

мени 2

Појадок : млеко или сокови или со полно работно млеко

Ручек : зеленчук салати се додаде со неколку парчиња ракчиња или риба, маслиново масло, сок од лимон, нане лисја, пиперки, сусам и сирење

Вечера : салата исфрли плус предмети на месо, целер, пиперки, домати и сирење

Ужина : авокадо, јаболка, и неколку ореви

мени 3

Утрински оброк : Високо ниво на масти месо како говедско или кози, да додадете јајца, домати, пиперки, целер и морков

Ручек : салата исфрли, користење сок од лимон, нане лисја, бадеми, сусам, зелена салата, печурки со маслиново масло (може да се додаде парчиња пилешки гради или ракчиња и расипување на сирење)

Вечера : Морски риби, шпаргла, целер, вкусови, кромид, лук, праз, сирење, зелена салата, пиперки, брокула и

Однесувајте : Грст ореви и, исто така, јагоди

Имајте на ум, можете да креирате вашите лични мени кето со лепење на принципот на 75% масти, 20% здрави протеини, како и 5% јаглехидрати.

Rebecca Milani

Rebecca Milani is a freelance author of fitness that aiding people to share knowledge on diet, training, and supplements for a much better life. With a life of writing and also years in the fitness occupation, She is an ideal combination of knowledge and the capacity to turn that expertise right into an interesting article for the reader's advantage.