site
stats

безбедно да тенок надолу со диета режим ketogenic е тоа?

Со оглед на тоа јавно признание на wellness е подигање, се повеќе и повеќе хранливи аранжмани или она што го нарекуваме диети да се појавиш.

Меѓу трендови во денешно време е ketogenic исхрана план.

ketogenic исхрана план е диететски план кој се придржува на концептот на ниско јаглеродни хидрати, алатка здрави протеини и масти. Спротивно на општиот концепт на исхрана план кој всушност се избегнува внес на масти.

Во овој режим на исхрана, сите јаглени хидрати храна често се спречи, бидејќи тие тргнаа висок шеќер во крвта, така што секојдневно калории стекнати се 70-75% масти, 20% протеини, 5% јаглени хидрати.

Зошто ketogenic диета план овозможување на употреба на големи количини на масти?

Во суштина, телото го прави користењето на 2 вида на гас за создавање на енергија, посебно гликоза (шеќер) и кетони (масти).

Се додека понудата на шеќер се уште е таму, масти, секако, ќе се чуваат како книга гас. Ако шеќер, всушност, излезе надвор, а потоа телото согорува масти во енергија.

Овој проблем, исто така, се нарекува кетоза. Резултатот е тоа што на масти во телото ќе снема па вашата тежина, секако, ќе се намали веднаш. Особено ако ви помогне со периодични програма постот на OCD или.

Храна во режим на ketogenic диета

-кето исхраната храна

от за храна:

  • Здрави протеини и масти кои содржат храна како говедско, овчо месо, кокошка, патка, риба, јајца, сирење и природните масти (кокосовото масло, какао маст, маслинки).
  • Зеленчук може да се конзумира во мали количини за барањата влакна, како што се еко-пријателски зеленчук, краставици и печурки.
  • Овошје се земе во минимални, може да биде од авокадо и кокос.
  • За пијалаци, може да се земе во кафе, чај, како и вода.
  • Некои видови на грав и, исто така, желатин може да се земе како ужина.

Храна за да се избегне:

  • Се избегнат сите видови на ориз, пченица, шеќер, скроб и скроб (компири, пченка, маниока).
  • Избегнувајте пријатен овошје како банани, ананас, манго, и така натаму
  • . Избегнувајте пакување пијалоци бидејќи тие имаат многу шеќер, а исто така средства за засладување.

По знаат што е ketogenic исхрана план, да се провери од согласност со предности и несакани ефекти:

Предности на ketogenic диета

Предности-кето-диета

Wellness придобивките на неколку проблеми состојба

Намаленото шеќерот степени во телото, во основа нудат одличен ефект врз телото, особено за некои проблеми состојба.

Ketogenic исхрана планови, всушност, биле откриени за намалување на напади кај луѓе со епилепсија, намалување на HbA1c степени кај лицата со тип 2 дијабетес мелитус, помош се зачува безбедноста расположение за луѓето со биполарно растројство, како и минимизирање на холестерол во дебелите лица.

Намалување на телесната тежина брзо

Со постапката на кетоза што се случува во телото, масти што е пречка во намалување на тежината ќе гори како моќ, па тежината сигурно ќе одат надолу брзо.

Намалување на опасноста од срцеви заболувања

Планот на кето исхраната, кој е воден од конзумирање на здрави масти е најверојатно да се минимизира ризикот од доживува проблеми со срцето и висок крвен притисок.

Ова се должи намали инсулин степени за да се осигура дека производството на холестерол во телото дополнително се намалува.

Нема побарувачка да се брои калории и не бараат да се чувствуваат гладни

Во ketogenic исхрана план, ние не бараат да се пресмета колку калории се јадат секојдневно.

Оваа диета, исто така, не направи да се чувствувате гладни со ограничување на износот на храна, но само бара од нас да се регулира она што може да се земе и треба да се спречи.

шеќер во крвта контрола

Конзумирање на процентите на јаглехидрати може да ви помогне да се контролира степени нивото на шеќер во крвта, а со тоа намалување на ризикот од дијабетес мелитус.

Несакани ефекти на планот за ketogenic диета

несакани ефекти-кето-диета

Знаци на исцрпеност, главоболки и болки, исто така, мускулното ткиво

Во самиот првите неколку дена на ketogenic исхрана режим, телото навистина ќе се чувствуваат слаби, фрустрации и непријатност во некои делови на мускулното ткиво.

Тоа е затоа што на прилагодување на телото на намалувањето на голем извор на енергија, посебно јагленохидратите. Овој проблем, секако, може да се прекине задачи.

хипогликемија

Порадикално намалување на инсулинската степени може да предизвика телото да се доживее хипогликемија, велнес проблем кога под типичен ограничувања на гликоза во крвта е наведена.

Хипогликемија може да се направи е тешко за вас да се фокусира, замор, неправилен срцев цена, остатокот проблеми и стресот и синдром на анксиозност.

Интензивирање на бубрезите состојба

Храна јаде во ketogenic диета план може да се направи работата на бубрезите потешко. За оние од вас кои имаат позадина на оваа болест, се предлага да не го направи тоа.

варење

Радикални промени во начинот на исхрана може да предизвика проблеми со варењето на храната. Еден од нив е неправилност. Тоа е затоа што на внесот на зеленчук во мали количини и ограничен внес на овошје.

кетоацидоза

Дијабетичната кетоацидоза е небезбедна проблем кога степени на кетони во крвта се многу високи и се направи намалување на pH на крвта (киселина). Ако се остави ја изберете, овој проблем може да резултира во кома до фаталност. Лицата кои се изложени на најголем ризик од создавање дијабетична кетоацидоза лице се дијабетичари.

халитоза

Една од најкарактеристичните негативните ефекти погрешно однесување здив. Ова е предизвикано од материјалот ацетон, што е материјал во вид на кетонски кој исто така е резултат на масти метаболички процеси.

Rebecca Milani

Rebecca Milani is a freelance author of fitness that aiding people to share knowledge on diet, training, and supplements for a much better life. With a life of writing and also years in the fitness occupation, She is an ideal combination of knowledge and the capacity to turn that expertise right into an interesting article for the reader's advantage.